Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spekulace a manipulace některých politiků a médií

14. 05. 2017 11:43:20
Toto jsou slova, která mne nejčastěji napadají od počátku současné vládní krize. Kdybych si teď také zaspekuloval, můžu napsat, že se jedná o promyšlené jednání Sobotky a následně politického grémia ČSSD.

Základní definice říká, že spekulace je myšlenková metoda spočívající ve formulaci teorií tam, kde je není možno ověřit smyslovým poznáním. Má spíše negativní charakter. Spekulace se nejčastěji používá k za účelem dosažení zisku.

Manipulace je skryté, zákulisní a pletichářské jednání, využívající především neznalost a naivitu, skrývá se za paravánem zdání, jehož záměrem je dosáhnout pro sebe maximálního prospěchu na úkor někoho jiného.

Všimněme si, co je cílem spekulace, dosažení zisku. K dosažení zisku má posloužit formulace teorie – spekulace – takového rázu, kterou není možno ověřovat smyslovým poznáním. Jinak řečeno, nelze ji ani doložit ani vyvrátit žádnými důkazy. Proto je spekulace nejvhodnějším způsobem jak vést předvolební politický boj o voliče.

V negativním slova smyslu byl pojem manipulace poprvé použit pro nepoctivé ovlivňování voličů. Synonyma jsou intrikářství, pikle, podvod nebo hrátky. Manipulace tedy ukrývá takové jednání, které zpravidla není čestné a provádí se především za zády manipulovaného. Manipulativní jednání a cíl jsou manipulovanému objektu neznámy. Nejdůležitějším hlediskem je uvědomění si, že manipulace je odebrání svobodné vůle manipulovanému. Manipulovaný se mylně domnívá, že jedná podle vlastního uvážení, ve skutečnosti je pouhým nástrojem manipulátora.

Tolik teorie. Abychom vůbec mohli spekulacím a manipulacím účinně odolávat, musíme nejdříve rozpoznat, že nám někdo podsouvá spekulace nebo se snaží s námi manipulovat. Manipulátor jako člověk, který lže a má nečestné úmysly, hraje především na emoce a snaží se být autoritativní. Často se uchyluje ke spekulacím, aby manipulovaného znejistil, neboť si nemůže objektivně zjistit pravdu, a tak mu může podsunout svůj názor jako jediný správný.

Příklady z minulosti. Roky sleduji předvolební debaty a mnohokrát se účastníci navzájem obviňovali ze lži. Zpravidla spekulativním způsobem, neboť většinou spoléhali, že jak jejich lživé obviňování druhých, tak i pravda se dá jen velmi těžce zjistit. Spoléhají především na krátkou paměť a naivitu důvěřivých voličů.

Jak manipulují média a politici.

V případě politických debat ani nemůžeme předpokládat nic jiného než manipulaci. Tradičně se deklaruje, že cíl politiků, kteří se účastní debatních pořadů, spočívá zejména ve vytváření a posilování pseudopozitivního mediálního obrazu a v obhajování stanovisek zastupujícího politického uskupení. Mnohem méně se ale mluví o tom, že politici mnohdy ani nemají příležitost ke klidnému, vysvětlujícímu projevu.

Celkové „zezábavnění" a devastace důstojného prezentování politiky k tomuto neposkytuje vhodnou půdu. Politici v debatách se často musí hlavně bránit názorům uměle vytvořené protistrany, čímž se posiluje obecné povědomí o jejich hulvátství a prolhanosti. Politik, který se brání nařčením protivníka i moderátora, je snadno zařazen do škatulky „vzteklého rváče" a zpravidla se již zpětně neanalyzuje příčina a průběh sporu. Není na to čas, neboť debaty jsou moderovány takovým „tempem“, aby nebyl čas na analýzy. Tady je na místě oprávněná otázka, proč nikdy nejsou v politických debatách zúčastnění například odborníci na spekulace a manipulaci. Proč není nikdy v přímém přenosu ukázáno na konkrétní manipulaci.

V prostředí médií je zapotřebí – kromě kritického přístupu k obsahu – umět rozpoznat klasické prostředky upoutání pozornosti křiklavým titulkem, přeháněním, mediální skandalizaci apod.

Všímat bychom si měli také způsobu prezentování názorů druhých (přímá řeč, nebo formulace typu vyjádřil/a se ve smyslu...; podle jejích/jeho slov; doslova řekl/a); velkou roli hraje vyjadřování stupně přesvědčení o platnosti výpovědi (prý, asi, stěží, bezesporu, domnívám se, je jisté, že...). V neposlední řadě si můžeme všímat výskytu tzv. hodnotících přídavných jmen (snadný, suverénní, nekalý, skandální, podezřelý aj.), která nám mají ubírat možnost vlastního zhodnocení situace.

Mnohem závažnější je „nekorupční" manipulace systémová, která se týká všech médií bez rozdílu. Mám na mysli užívání rutinních šablon, postupů a způsobů, jakými jsou mediální obsahy prezentovány.

K tomu jen jeden poznatek, vyplývající ze sledování především zpravodajství čt 24. Systémová manipulace tohoto veřejnoprávního média už přesáhla veškeré udržitelné meze. Veřejnoprávní média by neměla v žádném případě nikomu stranit, ale přesto tak činí a nikdo se tím nechce zabývat. Toto je podle mne největší současný skandál.

Například si můžeme všimnout, že v politických debatách i v jiných pořadech je vše budováno na principu kontrastu a umělého vyvolání konfliktního jednání. Při prezentování jakéhokoliv tématu vždy musí vystupovat dvě strany, čímž média „vyrábí" protistranu za každou cenu a z jakékoliv události je tímto postupem učiněn konflikt.

Poukazovat na dílčí, dobře rozpoznatelné projevy příklonu moderátorů ke konkrétní osobě (neverbální vyjadřování ne/souhlasu, úsměvy, rozdíly ve způsobu kladení otázek a odlišná míra jejich „rýpavosti", rozdílné poskytnutí prostoru pro vyjádření ad.) asi nemusím. Tyto jednotlivosti se samozřejmě objevují u všech moderátorů a dají se poměrně snadno rozpoznat. Mnohem obtížnější je analýza komplexních moderátorských strategií – jaký je styl vedení diskuze, do jaké míry sám moderátor podněcuje svár, zda klade provokativní otázky, především komu ze zúčastněných a mnoho dalších.

Chování moderátora ve studiu představuje pouze pomyslnou špičku ledovce a může mít nulovou vypovídací hodnotu, neboť rozhodující je to, co našim očím zůstává skryto –„zákulisní" vazby v podobě dopředu připravených otázek, celkového scénáře atp.

Všimněte si slova „zákulisní“. Známe-li vlastnické vazby sledovaného média, nejsme překvapeni, že manipuluje pro někoho, ale jedná-li se o takzvané veřejnoprávní médium, tady především musíme mluvit o nedemokratickém ovlivňování médií. Jak probíhá manipulace ve veřejnoprávních médiích? Aby odvrátily pozornost od svých zákulisních vazeb, vymyslí umělou kauzu o tom, že Babiš ovlivňuje svá media a stálým opakováním to zveličí.

Zdroje:

http://www.opsychologii.cz/clanek/205-nejste-jako-loutka-techniky-manipulace-a-jak-se-jim-branit/

http://domaci.eurozpravy.cz/zivot/127450-jak-manipuluji-media-a-politici-expertka-prozradila-triky-doslo-i-na-ratha/

Autor: Richard Siemko | neděle 14.5.2017 11:43 | karma článku: 39.74 | přečteno: 852x

Další články blogera

Richard Siemko

Římsko-katolická církev je nevyléčitelně nemocná

V předcházejících čtyřech článcích jsem uváděl důvody pádu římsko-katolické církve od původního učení apoštolů a proroků Nového zákona. Církve, jak si o ní čteme především v listech apoštola Pavla.

17.7.2017 v 18:59 | Karma článku: 21.82 | Přečteno: 771 | Diskuse

Richard Siemko

Důvody pádu římsko-katolické církve – 4 část

Co předcházelo tomu, že římsko-katolická církev je dnes největší náboženskou organizací? To jsem už popsal ve třech předcházejících částech. Dnes se snad konečně dostaneme k jádru věci.

16.7.2017 v 15:01 | Karma článku: 19.84 | Přečteno: 564 | Diskuse

Richard Siemko

Důvody pádu římsko-katolické církve – 3 část

Římsko-katolická církev je dnes největší náboženskou organizací. Počátek její dnešní podoby lze datovat od roku 590 do roku 1517 až do vzniku reformace. Počátkem bylo zvolení papeže Řehoře I.

15.7.2017 v 22:15 | Karma článku: 20.09 | Přečteno: 630 | Diskuse

Richard Siemko

Důvody pádu římsko-katolické církve – 2 část

Římsko-katolická církev je největším světovým náboženstvím! Největším co do počtů matrikových členů, ale také tam je největší počet pouze papírových křesťanů. To znamená sice pokřtěných, ale ne znovuzrozených.

15.7.2017 v 12:35 | Karma článku: 21.15 | Přečteno: 816 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Andrýsek

Bezpečnostní rám jako záminka pro násilí

Zavraždění dvou policistů zbraněmi ukrytými na Chrámové hoře v Jeruzalémě přimělo Izrael instalovat u vstupu na toto místo bezpečnostní rámy. Proč se toto opatření stalo záminkou pro další vraždy?

22.7.2017 v 20:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Šárka Bayerová

Martýrium s PPL...

... pokračovalo a pro mne naprosto nečekaně vyvrcholilo na úložném místě. Vážně jsem netušila, že může být ještě hůř...

22.7.2017 v 16:36 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 504 | Diskuse

Přemysl Kosejk

Jaroslav Kubera: Sociální systém? Výhoda pro politiky

V rozhovoru, který vznikal 10. července v Teplicích, se senátor, teplický primátor a krajský zastupitel Jaroslav Kubera rozhovořil o sportu, domácí politické scéně i problémech Evropské unie.

22.7.2017 v 12:30 | Karma článku: 24.23 | Přečteno: 947 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Redaktorka provokuje na Mácháči v burkinách. Zamachruje taky bikinami u Saúdů?

Redaktorka chtěla poukázat na xenofobii Čechů. Snažila se sebevíc, leč zůstalo jen u jejích hloupě sebestředných stesků, které si protiřečí i s jí natočeným videem. Dovolím si rovněž pochybovat, že by si pamatovala desítku citací.

22.7.2017 v 10:11 | Karma článku: 42.24 | Přečteno: 2325 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Chesterton neuvěřitelně aktuální

Výběr z citátů konzervativního myslitele Gilberta Keitha Chestertona (1874-1936), které znějí 81 let po jeho smrti neskutečně aktuálně.

22.7.2017 v 8:00 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 252 | Diskuse
Počet článků 649 Celková karma 33.66 Průměrná čtenost 1530
Jsem rád na tomto světě a ještě mě nepřestal bavit. Ale uvědomuji si, že tento svět je jen nepředstavitelně malá část celého vesmíru. A jen Bůh ví čeho ještě.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.