Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidská práva z pohledu našich pravicových stran

18. 06. 2017 14:16:21
Je lpění na lidských právech, jak ho prezentují naše pravicové parlamentní strany ODS, TOP a KDU-ČSL správné, anebo České republice více škodí, než prospívá?

Mé zamyšlení vzniklo na popud dnešní Partie. Jiří Pospíšil, bývalý člen ODA, ODS, bývalý ministr spravedlnosti a dnes poslanec evropského parlamentu za TOP 09, oponoval volebnímu lídru ČSSD Zaorálkovi tím, že naše orientace na Čínu, Rusko a jiné nedemokratické země je chybná. Údajně tím poškozujeme naše dobré vztahy se západními demokratickými zeměmi i EU. Prý se chováme vůči těmto východním nedemokratickým zemím servilně, ne jako rovní s rovnými. (Podlézat takzvaným západním demokratickým zemím, je také servilita) Zaorálek oponoval tím, že tyto země dnes patří mezi rozhodující z geopolitického i finančního hlediska a ignorovat tento stav je neprozíravé. Jakkoliv se v mnoha věcech neshodne s prezidentem Zemanem, oceňuje prezidenta Zemana za to, že má správný politický rozhled a dělá vše pro to, aby vztahy s těmito zeměmi zlepšoval. Tolik v kostce jejich stanoviska.

Z minulosti si můžeme pamatovat, že naše pravicové vlády jednaly zpravidla tak, že tyto vztahy nerozvíjely, spíše jen udržovaly. Jejich argumentace byla vždy v takovém duchu, jak dnes opět prezentoval Pospíšil. Je toto stanovisko pravicových stran a pravicových politiků správné? Tady se vracíme k otázce lidských práv, jak jsou prezentovány politickými představiteli pravicových stran. Je jejich stanovisko skutečně spravedlivé? Má základní otázka zní: Můžeme lidská práva prezentovat bez ohledu na Boží řád a jeho spravedlnost?

Podívejme se na slova apoštola Pavla, který byl určen za apoštola křesťanské víry pohanům. Ř 13,1-2: Každý ať se podřizuje vládní moci, neboť není moci, leč od Boha. Ty, které jsou, jsou zřízeny od Boha, takže ten, kdo se staví proti vládnoucí moci, vzpírá se Božímu řádu. Kdo se takto vzpírá, přivolává na sebe soud.

Apoštol Pavel k tomuto stanovisku dospěl na základě studia starozákonních spisů a pod vedením Božího ducha. Biblisté jistě znají dějiny prvních Izraelských králů. Izrael neměl svého času žádného krále a ani jiného lidského vládce, než Hospodina, který vládl skrze takzvané Soudce. Ti lidu nevládli, jen když se bylo třeba bránit vnějšímu nepříteli.

Po více, jak 400 létech si lid Izraele vyžádal na posledním soudci Samuelovi, že také chtějí mít krále jako ostatní národy. Samuel s tím sice nesouhlasil, ale na Hospodinův popud lidu vyhověl. Svolal všechny a lid si za krále vybral Saula, o kterém se píše, že o hlavu všechny ostatní převyšoval a lid si ho vybral pro jeho vzhled. Že to nebyla ta nejlepší volba, je biblistům známo. Základní chybou krále Saula bylo, že se o své vládě neradil s Hospodinem. Proto ještě za vlády krále Saula byl za krále na Hospodinův popud pomazán za krále David. Hospodin si ho vyvolil proto, že David nečinil nic, bez Hospodina. Tady je opět místo pro citaci z Bible, 2S 5,1-: Po smrti Saula a jeho synů se před Davidem shromáždily všechny izraelské kmeny. Jejich zástupci mu řekli: „Už za Saulova kralování jsi to byl ty, kdo nás vedl. Tobě také Bůh řekl, že budeš panovat nad Izraelem. Buď nyní naším králem!“ David souhlasil a oni ho pomazali za krále. Bylo mu právě třicet let a vládl čtyřicet let.

Apoštol Pavel napsal dále: Vládcové jsou v Boží službě, když se drží svých úkolů. Podíváme-li se na život krále Davida a jeho vládu, dokud byl pro něho Hospodin na prvním místě, Bůh mu žehnal ve všem. I přesto, že jeho vláda byla především vládou válečných bojů o zaslíbenou zemi Izrael a provázely jí potoky krve nepřátel Izraele. Jeho manželství také nebylo zrovna ctnostné. Problém ovšem nastal až později, viz 2S 11,1-: David se stal velkým králem. Bůh mu žehnal, protože David ho poslouchal a řídil se jeho vůlí. Ale přihodilo se něco, co odsunulo Boha v Davidově životě na druhé místo. Jednoho dne zahlédl z terasy svého domu ženu, která se mu zalíbila. Jmenovala se Bat-šeba a byla provdaná za Urijáše, jednoho z Davidových věrných vojáků. David si však pro Bat-šebu poslal a ona s ním zůstala přes noc. Po nějakém čase Davidovi Batšeba vzkázala, že čeká dítě. První, co ho napadlo, bylo, že musí svůj hřích utajit. Přikázal Urijášovu veliteli Jóabovi: „Postav Urijáše do nejprudšího boje a pak ho opusťte, aby ho nepřátelé zabili.“ Jóab musel jako voják příkaz poslechnout. Urijáš byl v boji zabit.

Z výše uvedených textů můžeme pochopit, jak se má chovat jakýkoliv vládce, především si musí uvědomovat, kdo mu dal moc. Dokud se drží „svých úkolů“, Bůh mu žehná. Jakmile na své úkoly zapomene, a začne svou vládu zneužívat pro svůj osobní prospěch, přichází trest.

Bůh, jeho slova a jeho řád má být pro každého člověka, včetně vládců, na prvním místě. Lpění na lidských právech bez ohledu na Boží slovo a Boží řád je špatné.

Každý člověk má svobodu jen do té míry, do které svou svobodu používá s rozmyslem a v Boží bázni. Nedal sis život sám sobě, byl ti dán. Ne proto, abys žil pouze pro svůj osobní prospěch a podle svých choutek. Jestli dostaneš určitou moc, tak jen proto, abys jí používal správně. Nikdy nezapomínej na toho, kdo ti dal život, svobodu a moc. Svobodu volit máme jen proto, abychom si zvolili správně. Můžeš si zvolit buď dobro, nebo zlo. Platí to o tobě i o vládci. Všichni jednou staneme před soudnou stolici Boží a budeme skládat účty ze svých slov a skutků. Nemusíš tomu věřit, ale jen blázni říkají, že Bůh není.

Biblické stanovisko k lidským právům je tedy takové, že nám, lidem, nepřísluší soudit vládce a vlády jiných národů, neboť my jsme jím tu vládu a moc nedali. Jestli si tento soud přisvojujeme, překračujeme Boží řád!

Jako údu Kristovy Církve mi nepřísluší přisvojovat si roli soudce vládců jiných národů. Jestli si někdo tuto roli přisvojuje, přestupuje Boží řád. Ježíš se narodil jako Král a přesto vždy striktně odmítal se svého královského úřadu ujmout. Neboť věděl, že ještě nenastal Jeho čas. Což se ovšem nedá říct o všech lidech, kteří údajně jednají v Jeho jménu, anebo se dovolávají Božího požehnání.

Autor: Richard Siemko | neděle 18.6.2017 14:16 | karma článku: 38.88 | přečteno: 998x

Další články blogera

Richard Siemko

Myšlenky ještě nikoho neobživily

"Naše myšlenky jsou s obětmi", můžeme číst z titulku na idnes. Horší pokrytectví jsem ještě od světových politických lídrů neviděl.

17.8.2017 v 22:43 | Karma článku: 40.13 | Přečteno: 1296 | Diskuse

Richard Siemko

Festival Prague Pride byla provokace

Nechtěl jsem již o tom psát, ale nemám rád, když s námi někdo hraje nepoctivou hru a už vůbec ne, když používá manipulativní metody.

14.8.2017 v 18:17 | Karma článku: 43.90 | Přečteno: 4931 | Diskuse

Richard Siemko

Nebezpečí neustálých zpráv o teroristických útocích

Tento týden jsem si uvědomil, že přestávám vnímat další teroristické útoky muslimských radikálů jako hrozbu. Tyto zprávy mne najednou míjely a nevadilo mi to.

10.8.2017 v 18:36 | Karma článku: 28.89 | Přečteno: 659 | Diskuse

Richard Siemko

Můj první milion

Předem upozorňují čtenáře, nejedná se bohužel o peníze, ale o celkovou čtenost všech mých článků od založení mého blogu. Přiznám se, tehdy by mě to ani ve snu nenapadlo.

6.8.2017 v 15:18 | Karma článku: 28.11 | Přečteno: 420 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Nevyžádaná hudba sobotní noci

Je sobotní večer a hudba, která je určena pro návštěvníky sprnové venkovní taneční zábavy, se právě prodírá otevřeným oknem až k nám do obýváku.

19.8.2017 v 22:55 | Karma článku: 5.68 | Přečteno: 133 | Diskuse

Radim Lhoták

Po Německu se potulují stovky tisíc odsouzených nelegálních imigrantů: Není je kam zavřít.

Brusel úspěšně blokuje jakákoliv účinná opatření a německé orgány šturmují v otázkách vnitřní bezpečnosti. Čeká nás stejná doba temna jako po pádu Římského impéria?

19.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 32.41 | Přečteno: 1110 |

Leona Orságová

Obtěžování? Buď ráda, že se líbíš!

„Fííí! Ty máš ale postavičku, nechceš, abych ti...“ aneb málokterá láska začala hvízdáním a pokřikováním z lešení.

19.8.2017 v 12:00 | Karma článku: 20.06 | Přečteno: 1381 |

Lubomír Stejskal

K útoku v Barceloně trochu jinak

Dovedeme si představit, že by Evropská unie posílala finanční prostředky Islámskému státu? Šílená otázka, šílená představa. Proč se takto šíleně ptám?

19.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 45.82 | Přečteno: 5150 | Diskuse

Petr Sejkora

Nůž na krk EU - referendum 2021

Není řeč o emotivním CZEXIT! Jde o využití příštích 4 let k vyjednání důstojnější existence ČR v unii.

19.8.2017 v 5:45 | Karma článku: 30.64 | Přečteno: 845 | Diskuse
Počet článků 658 Celková karma 36.83 Průměrná čtenost 1533
Jsem rád na tomto světě a ještě mě nepřestal bavit. Ale uvědomuji si, že tento svět je jen nepředstavitelně malá část celého vesmíru. A jen Bůh ví čeho ještě.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.