Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidská práva z pohledu našich pravicových stran

18. 06. 2017 14:16:21
Je lpění na lidských právech, jak ho prezentují naše pravicové parlamentní strany ODS, TOP a KDU-ČSL správné, anebo České republice více škodí, než prospívá?

Mé zamyšlení vzniklo na popud dnešní Partie. Jiří Pospíšil, bývalý člen ODA, ODS, bývalý ministr spravedlnosti a dnes poslanec evropského parlamentu za TOP 09, oponoval volebnímu lídru ČSSD Zaorálkovi tím, že naše orientace na Čínu, Rusko a jiné nedemokratické země je chybná. Údajně tím poškozujeme naše dobré vztahy se západními demokratickými zeměmi i EU. Prý se chováme vůči těmto východním nedemokratickým zemím servilně, ne jako rovní s rovnými. (Podlézat takzvaným západním demokratickým zemím, je také servilita) Zaorálek oponoval tím, že tyto země dnes patří mezi rozhodující z geopolitického i finančního hlediska a ignorovat tento stav je neprozíravé. Jakkoliv se v mnoha věcech neshodne s prezidentem Zemanem, oceňuje prezidenta Zemana za to, že má správný politický rozhled a dělá vše pro to, aby vztahy s těmito zeměmi zlepšoval. Tolik v kostce jejich stanoviska.

Z minulosti si můžeme pamatovat, že naše pravicové vlády jednaly zpravidla tak, že tyto vztahy nerozvíjely, spíše jen udržovaly. Jejich argumentace byla vždy v takovém duchu, jak dnes opět prezentoval Pospíšil. Je toto stanovisko pravicových stran a pravicových politiků správné? Tady se vracíme k otázce lidských práv, jak jsou prezentovány politickými představiteli pravicových stran. Je jejich stanovisko skutečně spravedlivé? Má základní otázka zní: Můžeme lidská práva prezentovat bez ohledu na Boží řád a jeho spravedlnost?

Podívejme se na slova apoštola Pavla, který byl určen za apoštola křesťanské víry pohanům. Ř 13,1-2: Každý ať se podřizuje vládní moci, neboť není moci, leč od Boha. Ty, které jsou, jsou zřízeny od Boha, takže ten, kdo se staví proti vládnoucí moci, vzpírá se Božímu řádu. Kdo se takto vzpírá, přivolává na sebe soud.

Apoštol Pavel k tomuto stanovisku dospěl na základě studia starozákonních spisů a pod vedením Božího ducha. Biblisté jistě znají dějiny prvních Izraelských králů. Izrael neměl svého času žádného krále a ani jiného lidského vládce, než Hospodina, který vládl skrze takzvané Soudce. Ti lidu nevládli, jen když se bylo třeba bránit vnějšímu nepříteli.

Po více, jak 400 létech si lid Izraele vyžádal na posledním soudci Samuelovi, že také chtějí mít krále jako ostatní národy. Samuel s tím sice nesouhlasil, ale na Hospodinův popud lidu vyhověl. Svolal všechny a lid si za krále vybral Saula, o kterém se píše, že o hlavu všechny ostatní převyšoval a lid si ho vybral pro jeho vzhled. Že to nebyla ta nejlepší volba, je biblistům známo. Základní chybou krále Saula bylo, že se o své vládě neradil s Hospodinem. Proto ještě za vlády krále Saula byl za krále na Hospodinův popud pomazán za krále David. Hospodin si ho vyvolil proto, že David nečinil nic, bez Hospodina. Tady je opět místo pro citaci z Bible, 2S 5,1-: Po smrti Saula a jeho synů se před Davidem shromáždily všechny izraelské kmeny. Jejich zástupci mu řekli: „Už za Saulova kralování jsi to byl ty, kdo nás vedl. Tobě také Bůh řekl, že budeš panovat nad Izraelem. Buď nyní naším králem!“ David souhlasil a oni ho pomazali za krále. Bylo mu právě třicet let a vládl čtyřicet let.

Apoštol Pavel napsal dále: Vládcové jsou v Boží službě, když se drží svých úkolů. Podíváme-li se na život krále Davida a jeho vládu, dokud byl pro něho Hospodin na prvním místě, Bůh mu žehnal ve všem. I přesto, že jeho vláda byla především vládou válečných bojů o zaslíbenou zemi Izrael a provázely jí potoky krve nepřátel Izraele. Jeho manželství také nebylo zrovna ctnostné. Problém ovšem nastal až později, viz 2S 11,1-: David se stal velkým králem. Bůh mu žehnal, protože David ho poslouchal a řídil se jeho vůlí. Ale přihodilo se něco, co odsunulo Boha v Davidově životě na druhé místo. Jednoho dne zahlédl z terasy svého domu ženu, která se mu zalíbila. Jmenovala se Bat-šeba a byla provdaná za Urijáše, jednoho z Davidových věrných vojáků. David si však pro Bat-šebu poslal a ona s ním zůstala přes noc. Po nějakém čase Davidovi Batšeba vzkázala, že čeká dítě. První, co ho napadlo, bylo, že musí svůj hřích utajit. Přikázal Urijášovu veliteli Jóabovi: „Postav Urijáše do nejprudšího boje a pak ho opusťte, aby ho nepřátelé zabili.“ Jóab musel jako voják příkaz poslechnout. Urijáš byl v boji zabit.

Z výše uvedených textů můžeme pochopit, jak se má chovat jakýkoliv vládce, především si musí uvědomovat, kdo mu dal moc. Dokud se drží „svých úkolů“, Bůh mu žehná. Jakmile na své úkoly zapomene, a začne svou vládu zneužívat pro svůj osobní prospěch, přichází trest.

Bůh, jeho slova a jeho řád má být pro každého člověka, včetně vládců, na prvním místě. Lpění na lidských právech bez ohledu na Boží slovo a Boží řád je špatné.

Každý člověk má svobodu jen do té míry, do které svou svobodu používá s rozmyslem a v Boží bázni. Nedal sis život sám sobě, byl ti dán. Ne proto, abys žil pouze pro svůj osobní prospěch a podle svých choutek. Jestli dostaneš určitou moc, tak jen proto, abys jí používal správně. Nikdy nezapomínej na toho, kdo ti dal život, svobodu a moc. Svobodu volit máme jen proto, abychom si zvolili správně. Můžeš si zvolit buď dobro, nebo zlo. Platí to o tobě i o vládci. Všichni jednou staneme před soudnou stolici Boží a budeme skládat účty ze svých slov a skutků. Nemusíš tomu věřit, ale jen blázni říkají, že Bůh není.

Biblické stanovisko k lidským právům je tedy takové, že nám, lidem, nepřísluší soudit vládce a vlády jiných národů, neboť my jsme jím tu vládu a moc nedali. Jestli si tento soud přisvojujeme, překračujeme Boží řád!

Jako údu Kristovy Církve mi nepřísluší přisvojovat si roli soudce vládců jiných národů. Jestli si někdo tuto roli přisvojuje, přestupuje Boží řád. Ježíš se narodil jako Král a přesto vždy striktně odmítal se svého královského úřadu ujmout. Neboť věděl, že ještě nenastal Jeho čas. Což se ovšem nedá říct o všech lidech, kteří údajně jednají v Jeho jménu, anebo se dovolávají Božího požehnání.

Autor: Richard Siemko | neděle 18.6.2017 14:16 | karma článku: 24.93 | přečteno: 718x

Další články blogera

Richard Siemko

Pokrytecká solidarita politiků EU s uprchlíky

Pokrytectví politiků nejbohatších zemí EU roste stejně jako babylonská věž. To je důvodem proč si jednotlivé státy EU nerozumí podobně, jako si kdysi přestali rozumět v Babyloně.

20.6.2017 v 15:29 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 1679 | Diskuse

Richard Siemko

Pokrytectví – největší problém současných politiků a elit

Pokrytectví politiků by se mohlo vyřešit docela rychle, ale velkou překážkou je pokrytectví velké části mediálních pracovníků, kteří pokrytectví politiků přikrývají svým pokrytectvím.

15.6.2017 v 20:21 | Karma článku: 29.73 | Přečteno: 839 | Diskuse

Richard Siemko

Dva kohouti na jednom smetišti a chcípla slípka

Tak přesně takovým dojmem na mne působil výsledek tiskové konference grémia ČSSD, kterou jsem před chvíli sledoval na ct24.

14.6.2017 v 20:36 | Karma článku: 33.38 | Přečteno: 1064 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Stalin zase porazil Putina!

To by s tím měl Vladimir Vladimirovič sakra něco udělat! Jestli on ale není moc měkký a také moc velký demokrat? Rusům totiž podle průzkumu imponují větší střeleci. Co na to říci? Snad jen, že některé národy jsou nepoučitelné.

26.6.2017 v 23:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

David Karásek

Tři mýty expertů

"Šance, že se netrénovaný civilista se zbraní ubrání teroristovi, je velmi nízká. Spíš by situaci ještě zhoršil," slyšíme často v médiích od osob s titulkem "bezpečnostní expert". Opravdu?

26.6.2017 v 22:13 | Karma článku: 26.63 | Přečteno: 1102 | Diskuse

Jan Pražák

Policejní absurdita

Nechci zde znovu rozdmýchávat spory nesmiřitelných táborů kuřáků a nekuřáků, těch už tu bylo moc. Uvedu příklad, jak se v souvislosti s protikuřáckým zákonem změnil jeden celkem logicky znějící argument v naprostou absurditu.

26.6.2017 v 21:40 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 524 | Diskuse

Petr Horký

Černoch v beranici a jiné výstřelky - kdo má židli, ten bydlí

Život na Západ od našich hranic má mnoho specifik, kterým našinec těžko uvyká. Přesto si ve většině případů nakonec zvykne, i když to trochu trvá. Jsme přeci jen z jednoho těsta a nebe je všude modrý.

26.6.2017 v 20:13 | Karma článku: 8.42 | Přečteno: 201 | Diskuse

Vít Janša

Jak si píchnout do vosího hnízda?

Desatero východoevropských rad pro zkušenější, moudřejší západ. Jak postupovat po teroristickém útoku?

26.6.2017 v 19:32 | Karma článku: 22.62 | Přečteno: 458 | Diskuse
Počet článků 642 Celková karma 38.25 Průměrná čtenost 1535
Jsem rád na tomto světě a ještě mě nepřestal bavit. Ale uvědomuji si, že tento svět je jen nepředstavitelně malá část celého vesmíru. A jen Bůh ví čeho ještě.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.