Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ohrozila válka v ulicích Hamburku svobodu a demokracii?

11. 07. 2017 12:22:19
V průběhu summitu G20 vypukla pouliční válka a šokovala místní obyvatele. Tak komentoval násilné demonstrace reportér IDNES.cz.

Podobné demonstrace nejsou nic výjimečného, probíhají téměř při každém setkání G20 a v některých případech se změnily v násilí. V minulosti jsme mohli zaznamenat již mnoho podobných demonstraci proti kapitalismu i při jiných příležitostech. Co je pro podobné demonstrace společné, že vždy když došlo k násilnostem, nebo ničení majetku, v mnoha případech policie zasahovala neefektivně a až podezřele pasivně. Jako kdyby měly policejní jednotky instrukce, že nesmí používat přiměřené prostředky, ale pouze omezené a prakticky neúčinné. Jako kdyby nevadilo, že auta hoří a obchody jsou ničeny, hlavně to nějak přežít, městské služby to pak uklidí a pojišťovny zaplatí. Nevadí ani, že jsou stovky zraněných policistů, a stovky zatčených aktivistů.

Jsou tyto demonstrace a jejich vysoce neefektivní potlačování jen jedním z projevů ve svobodné a demokratické společnosti anebo jedním příznakem nemoci demokracie, nebo předzvěstí jejího konce?

Abychom dospěli ke správné odpovědi, musíme si především položit správnou otázku. Proč vlády takzvaných demokratických zemí, které se především ohánějí svobodou svých obyvatel a jejich právy, dopouštějí takové demonstrace, které se zvrhnou v násilí, rabování a poškozování majetku? Není to jen proto, že tím vytvářejí prostor, který má být ventilem pro ty, kdo jsou nespokojení se životem, a dát jím zdání svobody? Jednou za čas dovolí těm největším křiklounům, aby se mohli vyřádit, i když při tom zpravidla utrpí škodu jen střední třída a menší podnikatelé, kterým to nakonec uhradí pojišťovny.

Ty skutečné vrcholné elity jsou pod ochranou a na vše hledí za sklem svých bezpečných limuzín a rezidencí. Ti nejvíc poškození se nesmí bránit. Proč? Protože by se museli zodpovídat za způsobená zranění. Není se co divit, kolik už u nás proběhlo případů, kdy se vyšetřovala především přiměřenost sebeobrany, ale skoro nikdy se neřešilo to, že útočník nebo zloděj vyvolal sebeobranu svým nezákonným jednáním.

Není to poprvé, co tady píšu následující názor. Jestli někdo vědomě porušuje zákon, nemá právo se dožadovat ochrany zákonem. Jinak řečeno, přestupníci porušováním zákona vyjadřuji nesouhlas s tímto zákonem. Takže jednají především v rozporu sami se sebou, se svým vnitřním já.

Domnělá svoboda demonstrantů jím umožňuje činit pouze to, co nepoškodí prestiž země, ekonomiku a blahobyt elit, kteří jsou stejně oddělení od normálních lidí hradbou privilegií. Tito takzvaní aktivisté, kteří organizují podobné demonstrace, by se především měli zamyslet nad tím, že svoboda, kterou mají, náleží jen v právu dopouštět se činů s nižším významem. Jejich protesty proti útlaku uškodí především nevinným lidem, kteří mají stejně daleko k rozhodování o podobných záležitostech.

Jsou to především vládci, kteří nám neustále tvrdí, že je třeba chránit svobodu a demokracii. Před kým? Položili jste si někdy takovou otázku? Kdo jsou domnělí nepřátelé? Jde jen o strašáky, s jejichž pomocí nás nutí, abychom obětovali všechno. A co je mnohem horší, podřizují si naši psychiku, řídí naše myšlenky a city falešným směrem. Podívejme se na vědce, ti vždy pomáhali vládcům vynalézat stroje, nástroje a zbraně pro boj s domnělými nepřáteli svobody a demokracie. Nebo umělce, kteří vymýšlejí zábavu k oblbování lidí lstivými slovy a křivením pravdy.

Životní pravda se získává tisíciletou zkušeností národa. Jak si potom vysvětlit snahy vlád posledních několika desítek let, vnutit nám myšlenku multikulturalismu, která je očividně v rozporu s tisíciletými zkušenostmi? Kde můžeme nalézt kritéria a pravdu o tom, jak společnost řídit ke spokojenosti všech obyvatel? Já osobně neznám jiná kritéria a jinou pravdu, než lze nalézt v Božím slově. Pravda je zároveň spravedlnost a lež se rodí ze strachu. Není třeba trvat na příliš přesných definicích, jak můžeme vidět například na směrnicích EU. My starší jsme to zažili už v minulosti, a proto jsme i citliví na současné snahy úředníků EU regulovat život do nejmenších podrobností. Pravda je pouze jedna, ale všichni ji posuzujeme subjektivně, je to vládce, jež se každému zjevuje rozdílně.

http://zpravy.idnes.cz/hamburk-summit-g20-protesty-radikalove-dh7-/zahranicni.aspx?c=A170708_113757_zahranicni_fka

Autor: Richard Siemko | úterý 11.7.2017 12:22 | karma článku: 40.29 | přečteno: 1015x

Další články blogera

Richard Siemko

Islámský terorismus

Pokud nelhal překlad projevu prezidenta Trumpa v OSN, neváhal vyslovit to, co je leckde mediálně nepřípustné. Jednoznačně označil teroristy, kteří své masové vraždy páchají se zvoláním Alláhu Akbar, jako Islámský terorismus.

19.9.2017 v 18:59 | Karma článku: 33.04 | Přečteno: 1097 | Diskuse

Richard Siemko

O čem budou blížící se volby

Nepochybuji o tom, že současné parlamentní strany nás budou i nadále krmit tématy ze svých volebních programů, levné práci, nízké daně, demokracie a svoboda, atd.

17.9.2017 v 15:30 | Karma článku: 36.49 | Přečteno: 1985 | Diskuse

Richard Siemko

Slovo kříže může být řešením

V poslední době se mnozí lidé, v souvislosti s tím, co se děje kolem migrační vlny do států Evropské unie, obracejí ke křesťanským kořenům.

13.9.2017 v 17:32 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 535 | Diskuse

Richard Siemko

Není hanobení jako hanobení

Svou úvahou bych chtěl upozornit na něco, co lze vidět v opatřeních a směrnicích EU. Konkrétně se mi jedná o Rámcové rozhodnutí Rady EU o boji proti některým formám a projevům rasismu a xenofobie prostřednictvím trestního práva.

10.9.2017 v 15:24 | Karma článku: 38.18 | Přečteno: 987 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Je lepší být nezdravým Čechem než být zdravým Afgháncem?

Jedna britská klinika plastických operací kromě vynikající zkrášlovací praxe je rovněž významným vědeckým pracovištěm.

26.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 17.38 | Přečteno: 457 | Diskuse

Karel Babica

Contradictio in adjecto naše soudy nezajímá!

Ale možná je naše soudnictví OK. A chybu hledejme v neobratném vyjádřování novináře způsobeném "misunderstandingem". Vlastně nakonec ani novinář za nic nemůže, vinna patrně bude jazyková bariéra, která může úplně za všechno.

26.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 250 | Diskuse

Aleš Hodina

Homosexuální osvojení neprojdou

Vcelku bez povšimnutí médií zůstala skutečnost, že končící Poslanecká sněmovna už rozhodně nestihne projednat novelu zákona o registrovaném partnerství.

26.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 457 | Diskuse

Jiří Goldman

Existují v podstatě jen dvě základní koncepce života a politiky

Při pohledu na politický vývoj ve světě vidím jen dvě základní koncepce politického a společenského života.

26.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 153 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tak nám papeže Františka obvinili z kacířství

Zní to možná archaicky, ovšem jde o to, že papež podle konzervativních kruhů církve hlásá bludné učení. Podle mého je papež ještě něco horšího, trojský kůň v cizích službách.

26.9.2017 v 17:08 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 630 | Diskuse
Počet článků 670 Celková karma 38.74 Průměrná čtenost 1534
Jsem rád na tomto světě a ještě mě nepřestal bavit. Ale uvědomuji si, že tento svět je jen nepředstavitelně malá část celého vesmíru. A jen Bůh ví čeho ještě.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.