Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opium intelektuálů – marxistické myšlenky a EU

30. 07. 2017 15:18:32
Opakovat stále stejné chyby by mělo být trestané doživotní politickou diskvalifikaci. Jinak to dopadne podobně, jako s komunismem.

Marxismus je ve všem všudy náboženstvím v tom nejméně čistém smyslu života. Se všemi nižšími formami náboženského života má společné zejména to, že byl neustále používán jako opium lidu, jak správně řekl Marx. Simone Weilová.

Citát jsem opsal z knížky, kterou napsal Raymond Aron, renomovaný francouzský filosof, sociolog a politolog. „Opium intelektuálů“ představuje vrchol autorova kritického zkoumání podstaty komunistických systémů a způsobu myšlení spojených s fenoménem komunismu.

My starší věkem si docela dobře pamatujeme, na čem pohořeli komunisté. Chtěli převychovávat lidi k lepšímu a uvědomělejšímu životu pomocí direktiv a zákazů. Zapomněli ovšem na lidskou přirozenost, která každou dobrou myšlenku promění zákonitě ve špatný výsledek. Lidé jsou zkažení hříchem, a proto je může jakýkoliv soubor příkazů a zákazů pouze odhalit jako podvodníky a usvědčit z hříchu.

Opět citace z knihy: Komunismus je pokažená verze západního poselství. Ponechává si z něj touhu dobýt přírodu a zlepšit úděl chudáků, avšak obětuje to, co bylo a je duši tohoto nekonečného lidského dobrodružství: svobodné bádání, svobodu diskuse, svobodu kritiky a svobodu volby. Hospodářský rozvoj se za komunismu podřizuje přísnému plánování, budování socialismu jediné pravé státní víře...

Všechny politické systémy současnosti dnes nabízejí možnost uplatnění lidem, kteří umějí zacházet se slovy a myšlenkami. K moci už nemá přístup vojevůdce, jemuž pomohla odvaha nebo náhoda, nýbrž řečník, takový, kdo dokázal přesvědčit davy, voliče nebo sněmovny, teoretik, který vypracoval nějaký myšlenkový systém. Klerikové, literáti a ani umělci neodmítali ospravedlňovat moc, a když tak pouze jen výjimečně. Jakoby společenská kategorie, kterou označujeme blíže neurčitým výrazem „duševní pracovníci“, je početnější, svobodnější, vlivnější a především bližší moci než kdy dříve. Mnozí dnes mají ve zvyku tyto duševní pracovníky označovat jedním slovem, jako inteligence. Autor se ve své knize zabývá rozdělením a kategorizaci těchto pracovníků do velkých podrobností.

Z filozofického hlediska, říkával Raymond Aron, spočívá rozdíl mezi „pravicí“ a „levicí“ pouze v tom, že ta první operuje spíše s jistou permanencí – stálosti, trvalosti – lidské podstaty, zatímco ta druhá věří v její transformovatelnost - proměnu. Aron byl nesporně „napravo“. Člověk podle něj zůstává, těžko říct, zda sláva bohu nebo bohužel, stále stejný. Je-li lidská podstata neměnná, pak nám nic nedovoluje předpokládat, že by se snad člověk měl začít chovat jinak. Na nové podněty a nové problémy bude reagovat stále stejně, se svou obvyklou směsicí vášně a zároveň touhy po racionalitě.

Aron již v padesátých létech vnímal, že intelektuálové západních zemí používají Marxovy myšlenky jako opium. Sice v následujících létech se jakoby těchto myšlenek vzdávali, ale ve své podstatě se dnes vynořují v centru Evropské unie, především v praktických směrnicích bruselských úředníků. Všechny ty jejich směrnice a nařízení nejsou nic jiného, než levicová víra v transformovatelnost – proměnu lidské podstaty.

Nejhorší na celé situaci je to, že se na stranu těchto levicových úředníků bruselské administrativy přidávají i intelektuálové a politikové, kteří se touží vyšplhat nahoru.

Na závěr ještě citáty z knihy, který se mi velmi líbil. Kdo by v 50 létech minulého století tušil, jak se stanou myšlenky Raymonda Arona tak aktuální po dalších 50 létech.

Dokud se Němci nenaučí pokoře místo pocitu nadřazenosti nad „východní“ Evropou, dokud nebudou víc naslouchat než poručníkovat, dokud budou chtít být hegemonem Evropy, pro kteroužto touhu tento národ vyvolal dvě otřesné války, tak v nich nadále skrytě zůstane „duch nacizmu“, byť by se navenek projevoval jako nekompromisní antifašizmus. Čím víc agrese, rozbitých aut, vloupání do cizích nemovitostí a politického pronásledování lidí s „nevhodnými“ postoji, byť pod vlajkou tak zvaného „boje proti nenávisti“, tím víc bude takováto ideologie prosáklá nenávistí a v podstatě fašistickými principy.

Máme svobodu, ke vkusu můžeme posluchače vychovávat, ale jen těžko nutit myslet jinak.

Autor: Richard Siemko | neděle 30.7.2017 15:18 | karma článku: 41.44 | přečteno: 1219x

Další články blogera

Richard Siemko

Islámský terorismus

Pokud nelhal překlad projevu prezidenta Trumpa v OSN, neváhal vyslovit to, co je leckde mediálně nepřípustné. Jednoznačně označil teroristy, kteří své masové vraždy páchají se zvoláním Alláhu Akbar, jako Islámský terorismus.

19.9.2017 v 18:59 | Karma článku: 33.04 | Přečteno: 1097 | Diskuse

Richard Siemko

O čem budou blížící se volby

Nepochybuji o tom, že současné parlamentní strany nás budou i nadále krmit tématy ze svých volebních programů, levné práci, nízké daně, demokracie a svoboda, atd.

17.9.2017 v 15:30 | Karma článku: 36.49 | Přečteno: 1985 | Diskuse

Richard Siemko

Slovo kříže může být řešením

V poslední době se mnozí lidé, v souvislosti s tím, co se děje kolem migrační vlny do států Evropské unie, obracejí ke křesťanským kořenům.

13.9.2017 v 17:32 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 535 | Diskuse

Richard Siemko

Není hanobení jako hanobení

Svou úvahou bych chtěl upozornit na něco, co lze vidět v opatřeních a směrnicích EU. Konkrétně se mi jedná o Rámcové rozhodnutí Rady EU o boji proti některým formám a projevům rasismu a xenofobie prostřednictvím trestního práva.

10.9.2017 v 15:24 | Karma článku: 38.18 | Přečteno: 987 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Je lepší být nezdravým Čechem než být zdravým Afgháncem?

Jedna britská klinika plastických operací kromě vynikající zkrášlovací praxe je rovněž významným vědeckým pracovištěm.

26.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 18.07 | Přečteno: 469 | Diskuse

Karel Babica

Contradictio in adjecto naše soudy nezajímá!

Ale možná je naše soudnictví OK. A chybu hledejme v neobratném vyjádřování novináře způsobeném "misunderstandingem". Vlastně nakonec ani novinář za nic nemůže, vinna patrně bude jazyková bariéra, která může úplně za všechno.

26.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 253 | Diskuse

Aleš Hodina

Homosexuální osvojení neprojdou

Vcelku bez povšimnutí médií zůstala skutečnost, že končící Poslanecká sněmovna už rozhodně nestihne projednat novelu zákona o registrovaném partnerství.

26.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 461 | Diskuse

Jiří Goldman

Existují v podstatě jen dvě základní koncepce života a politiky

Při pohledu na politický vývoj ve světě vidím jen dvě základní koncepce politického a společenského života.

26.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 154 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tak nám papeže Františka obvinili z kacířství

Zní to možná archaicky, ovšem jde o to, že papež podle konzervativních kruhů církve hlásá bludné učení. Podle mého je papež ještě něco horšího, trojský kůň v cizích službách.

26.9.2017 v 17:08 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 636 | Diskuse
Počet článků 670 Celková karma 38.74 Průměrná čtenost 1534
Jsem rád na tomto světě a ještě mě nepřestal bavit. Ale uvědomuji si, že tento svět je jen nepředstavitelně malá část celého vesmíru. A jen Bůh ví čeho ještě.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.