Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Buď se zmýlil papež, nebo ř-k učitelský úřad

23. 08. 2017 17:14:22
Papežské poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků, které bylo zveřejněno na stránkách RadioVaticana.cz, již někteří blogeři komentovali. Pod článkem uvádím odkaz.

Včera jsem se tím nezabýval, ale dnes jsem si poselství přečetl. Je uvedeno citací z knihy Levitikus (19,34): „S cizincem, který bude s vámi přebývat, musíte jednat jako s jedním z vás. Budeš ho milovat jako sebe samého, neboť i vy jste byli cizinci v egyptské zemi: Já jsem Hospodin, váš Bůh.“

Tak především, tato citace se liší od originálu: Ten, kdo bude s vámi přebývat jako host, bude vám jako domorodec mezi vámi. Budeš ho milovat jako sebe samého, protože i vy jste byli hosty v zemi egyptské. Já jsem Hospodin, váš Bůh.

Nevím, proč papež, nebo ten, kdo mu toto poselství připravoval, použil pro poselství překroucený text Písma, to bych musel spekulovat. Ale způsob argumentace použitý v poselství naznačuje, že tento pozměněný text byl použitý záměrně, aby bylo možné jakoby doložit poselství slovy Písma svatého. Dost spekulací. Podívejme se nejen na originální text z knihy Leviticus 19,34, ale především na souvislosti textu vytrženého ze souvislé řeči Hospodina k lidu Izraele poté, co vešli s Hospodinem do smluvního vztahu.

Uvádět veškeré řeči Hospodina k Izraeli by vydalo na knihu. Verš použitý papežem v poselství sám o sobě může vytvářet dojem, že pro křesťany je závazný, ale čtenáři Písma vědí, že tento verš byl závazný pouze pro tehdejší Izraelský lid, který byl ve smluvním vztahu s Hospodinem. Křesťané nejsou ve smluvním vztahu s Hospodinem, stáli se účastníky Nové smlouvy tím, že uvěřili v Ježíše Krista a byli znovuzrození. Proto se Písmo svaté, známější pod názvem Bible, dělí na Starý zákon a Nový zákon. I když přesnější překlad by byl Stará smlouva a Nová smlouva.

Jestli tedy někdo přijímá příkazy závazné pro Izrael, jako závazné i pro křesťany, buď nerozumí Písmu, nebo záměrně svádí věřící z pravé cesty víry. A jestli taková slova vydává jako za křesťanské učení i před nevěřícími, vytváří o křesťanech falešný dojem. Ale už dost mých slov, spíše se podívejme, co říká samotné Boží slovo. Zadal jsem na stránce biblenet.cz do vyhledávače slovo „host“. Načež se ukázalo velmi mnoho veršů, kde je slovo host uvedeno. Několik jich budu citovat a myslím si, že sami pochopíte, proč papež použil uvedený verš z Leviticus chybně.

Exodus 12, 19 Po sedm dní se nenajde ve vašich domech kvas. Každý, kdo by jedl něco kvašeného, bude vyobcován z pospolitosti Izraele, i host a domorodec.

Exodus 12, 48 Jestliže by u tebe pobýval host a chtěl by připravit Hospodinu hod beránka, nechť je u něho obřezán každý mužského pohlaví a potom bude smět přistoupit a tak učinit a bude jako domorodec v zemi. Ale žádný neobřezanec jej jíst nebude. Stejný řád bude platit pro domorodce i pro hosta, který bude pobývat mezi vámi.“

Leviticus 17, 10 Kdokoli z domu izraelského i z těch, kdo mezi vámi přebývají jako hosté, bude jíst jakoukoli krev, proti tomu se obrátím; každého, kdo by jedl krev, vyobcuji ze společenství jeho lidu.

Leviticus 17, 13 Kdokoli z Izraelců i z těch, kdo mezi vámi přebývají jako hosté, uloví zvíře nebo ptáka, které se smí jíst, nechá vytéci jeho krev a přikryje ji prachem,

Leviticus 17, 15 Každý, kdo by jedl zdechlinu nebo rozsápané zvíře, ať domorodec či host, vypere si šaty, omyje se vodou a bude nečistý až do večera. Potom bude opět čistý.

Leviticus 18, 26 Vy tedy dbejte na má nařízení a na mé řády, ať se nedopustíte žádné z těchto ohavností, ani domorodec, ani ten, kdo přebývá mezi vámi jako host.

Leviticus 20, 2 „Řekni Izraelcům: Kdokoli z Izraelců i z těch, kdo budou v Izraeli přebývat jako hosté, by daroval Molekovi někoho ze svých potomků, musí zemřít; lid země ho ukamenuje.

Leviticus 24, 16 Kdo bude lát jménu Hospodinovu, musí zemřít. Celá pospolitost ho ukamenuje. Jak host, tak domorodec zemře, jestliže bude lát Jménu.

Leviticus 24, 22 Budete mít jediné právo jak pro hosta, tak pro domorodce. Já jsem Hospodin, váš Bůh.“

Numeri 15, 15 Ve shromáždění bude platit totéž nařízení pro vás i pro toho, kdo bude pobývat mezi vámi jako host. To je před Hospodinem provždy platné nařízení pro všechna vaše pokolení, jak pro vás, tak pro hosta. Týmž řádem a touž směrnicí se budete řídit vy i host, který pobývá mezi vámi.“

Numeri 15, 29 Budete mít tentýž řád pro domorodce mezi Izraelci i pro hosta, který pobývá mezi vámi, když se někdo něčeho dopustí neúmyslně. Ale ten, kdo něco spáchá úmyslně, ať domorodec nebo host, hanobí Hospodina. Takový bude vyobcován ze společenství svého lidu.

Mohl bych i nadále uvádět mnoho biblických veršů, které dokládají má slova. Host, který se neřídil příkazy závaznými pro Izrael, měl být buď vyobcován z národa a země, nebo v některých případech i ukamenován, což byl tehdy obvyklý trest. V každém případě platily pro hosta stejné příkazy jako pro lid Izraele.

Na základě výše uvedeného by měli křesťané učit ostatní tak, že buď se hosté (migranti a uprchlíci) přizpůsobí zvykům země, v které chtějí žít nebo budou vyobcováni. Taktéž by pro ně mělo platit to, co platí pro každého občana země, kde žije. Jestli někdo spáchá trestný čin, měl by být potrestán podle zákonu země, kde chce žít.

Mám docela vážné pochybnosti o dobrých úmyslech papeže a případně toho, kdo mu to poselství připravil. Buď se spletli, nebo mají jako věřící minimální znalosti Bible. Bible takové nazývá nemluvňata. Židům 5, 12: Za takovou dobu už byste měli být sami učiteli, a zatím opět potřebujete, aby vás někdo učil abecedě Boží řeči; potřebujete mléko, ne hutný pokrm. Každý, kdo potřebuje mléko, protože nepřivykl slovu spravedlnosti, je jako nemluvně. Hutný pokrm je pro vyspělé, pro ty, kdo mají cvičením své smysly vypěstovány tak, že rozeznají dobré od špatného.

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=26247

Související články:

http://siemko.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=614275

Autor: Richard Siemko | středa 23.8.2017 17:14 | karma článku: 39.51 | přečteno: 1511x

Další články blogera

Richard Siemko

Islámský terorismus

Pokud nelhal překlad projevu prezidenta Trumpa v OSN, neváhal vyslovit to, co je leckde mediálně nepřípustné. Jednoznačně označil teroristy, kteří své masové vraždy páchají se zvoláním Alláhu Akbar, jako Islámský terorismus.

19.9.2017 v 18:59 | Karma článku: 33.04 | Přečteno: 1097 | Diskuse

Richard Siemko

O čem budou blížící se volby

Nepochybuji o tom, že současné parlamentní strany nás budou i nadále krmit tématy ze svých volebních programů, levné práci, nízké daně, demokracie a svoboda, atd.

17.9.2017 v 15:30 | Karma článku: 36.49 | Přečteno: 1985 | Diskuse

Richard Siemko

Slovo kříže může být řešením

V poslední době se mnozí lidé, v souvislosti s tím, co se děje kolem migrační vlny do států Evropské unie, obracejí ke křesťanským kořenům.

13.9.2017 v 17:32 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 535 | Diskuse

Richard Siemko

Není hanobení jako hanobení

Svou úvahou bych chtěl upozornit na něco, co lze vidět v opatřeních a směrnicích EU. Konkrétně se mi jedná o Rámcové rozhodnutí Rady EU o boji proti některým formám a projevům rasismu a xenofobie prostřednictvím trestního práva.

10.9.2017 v 15:24 | Karma článku: 38.18 | Přečteno: 987 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Je lepší být nezdravým Čechem než být zdravým Afgháncem?

Jedna britská klinika plastických operací kromě vynikající zkrášlovací praxe je rovněž významným vědeckým pracovištěm.

26.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 17.85 | Přečteno: 457 | Diskuse

Karel Babica

Contradictio in adjecto naše soudy nezajímá!

Ale možná je naše soudnictví OK. A chybu hledejme v neobratném vyjádřování novináře způsobeném "misunderstandingem". Vlastně nakonec ani novinář za nic nemůže, vinna patrně bude jazyková bariéra, která může úplně za všechno.

26.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 250 | Diskuse

Aleš Hodina

Homosexuální osvojení neprojdou

Vcelku bez povšimnutí médií zůstala skutečnost, že končící Poslanecká sněmovna už rozhodně nestihne projednat novelu zákona o registrovaném partnerství.

26.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 457 | Diskuse

Jiří Goldman

Existují v podstatě jen dvě základní koncepce života a politiky

Při pohledu na politický vývoj ve světě vidím jen dvě základní koncepce politického a společenského života.

26.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 153 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tak nám papeže Františka obvinili z kacířství

Zní to možná archaicky, ovšem jde o to, že papež podle konzervativních kruhů církve hlásá bludné učení. Podle mého je papež ještě něco horšího, trojský kůň v cizích službách.

26.9.2017 v 17:08 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 630 | Diskuse
Počet článků 670 Celková karma 38.74 Průměrná čtenost 1534
Jsem rád na tomto světě a ještě mě nepřestal bavit. Ale uvědomuji si, že tento svět je jen nepředstavitelně malá část celého vesmíru. A jen Bůh ví čeho ještě.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.