Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Není hanobení jako hanobení

10. 09. 2017 15:24:54
Svou úvahou bych chtěl upozornit na něco, co lze vidět v opatřeních a směrnicích EU. Konkrétně se mi jedná o Rámcové rozhodnutí Rady EU o boji proti některým formám a projevům rasismu a xenofobie prostřednictvím trestního práva.

Podle tohoto rozhodnutí rady EU musí být některé závažné projevy rasismu a xenofobie ve všech zemích EU trestným činem a musí být stanoveny účinné, přiměřené a odrazující tresty. Jsme tímto rozhodnutím nuceni implementovat nová pravidla do svého trestního zákona.

Jak bude nové znění předmětných ustanovení trestního zákona, § 355 a § 356 vypadat, si můžete přečíst v odkazu na konci článku. Z důvodové zprávy Ministerstva spravedlnosti k návrhu novely trestního zákona, kterým se upravují trestné činy násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a hanobení takových jedinců včetně podněcování k násilí a hanobení různých skupin obyvatel České republiky vyplývá, že oba dva paragrafy obsahují omezení práva na svobodný projev. Návrh zákona omezuje svobodu projevu zakotvenou v čl. 17 Listiny základních práv a svobod, k tomuto omezení však dochází v souladu s požadavky stanovenými v odstavci 4 tohoto článku – jedná se o opatření v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých. Návrh také popírá jednu ze zásad, na které má údajně stát Evropská unie, tedy zásadu subsidiarity.

Tolik má parafráze níže uvedených odkazů. Jako laik jsem si z toho vzal pár základních novinek.

V Evropské unii nebudeme moct beztrestně kritizovat, že muslimové mají v Koránu výzvy k zabíjení nevěřících a křesťanů, viz například:

Súra 2/191 "Zabíjejte je všude, kde je dostihnete a vyžeňte je z míst, odkud oni vás vyhnali, vždyť svádění od víry je horší než zabití."

Súra 4: 91 "Neberte si mezi nimi přátele, dokud se nevystěhují na stezku Boží! A jestliže se obrátí zády, pak je chyťte a zabte, kdekoliv je naleznete!"

Súra 5:17 "Věru jsou nevěřící ti, kdož říkají: "Zajisté je Bohem Mesiáš, syn Mariin!"

Protože se vám může stát, že tím přestoupíte trestní zákon, neboť tak hanobíte vyznání nebo podněcujete k nenávisti nebo násilí proti skupině osob. To není demagogie, jak by mohl někdo naznačovat. Neboť kdyby mezi námi nebyli falešní žalobci se zrádnými úmysly, nebylo by zbytečných vyšetřování. Ještě se vám například na těchto stránkách nestalo, že váš článek byl právě z těchto důvodu stažen?

Poukazovat na násilnosti jiných náboženství může být chápáno jako hanobení nebo podněcování k násilí. Podivné na tom všem je ovšem to, že vyznavači těchto náboženství můžou šířit knihu vyzývající k zabíjení, zotročování žen a podobně, ale my to nesmíme ani kritizovat. Dvojí metr a dvojí spravedlnost se stává v EU normou?

Dnes se začínám obávat nejen o svá práva daná ústavou, ale i o práva na svůj svobodný názor. Nepochybuji o tom, že někdo někde pracuje na programech, které budou umět rozpoznávat z mých volně šířených názorů i mé vnitřní přesvědčení. Pak už je pouze malý krok k tomu, abych se dostal na listinu potenciálně nebezpečných protievropských živlů. Jakmile se dostanu pod drobnohled, nebude problém mne nějakým podvodným způsobem obvinit a obžalovat z protievropského postoje.

Mají něco takového za úkol ti, kdo vymýšlejí podobné směrnice Rady EU a nutí je všem zemím EU? Kam směřuje vláda EU své občany? Do nové totality? Jistě nejsem jediný člověk, který upozorňuje na podivné směrnice, které přicházejí z centrály EU v Bruselu. Podobně bych mohl psát o projevech rasismu, či xenofobie.

Myslím si osobně, že není daleko doba, kdy si zase budeme dávat dobrý pozor, co a komu říkáme. Totalitní praktiky se podobně jako za komunistů ovšem ozdobí hávem zákonů. Demokracie, svobody a právní stát půjdou zase na odpočinek a my se jen budeme divit, do jaké zadnice jsme zase vlezli.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=LEGISSUM:l33178

http://www.ceska-justice.cz/2016/04/cr-zavadi-trestny-cin-hanobeni-zivotniho-stylu-tridy-i-podnecovani-nenavisti-k-homo-trans-a-asexualum/

https://video.aktualne.cz/dvtv/eu-se-promenuje-v-totalitni-stat-brexit-mi-udelal-velkou-rad/r~10f0bbfa3a1211e683920025900fea04/v~diskuse/

Autor: Richard Siemko | neděle 10.9.2017 15:24 | karma článku: 38.18 | přečteno: 987x

Další články blogera

Richard Siemko

Islámský terorismus

Pokud nelhal překlad projevu prezidenta Trumpa v OSN, neváhal vyslovit to, co je leckde mediálně nepřípustné. Jednoznačně označil teroristy, kteří své masové vraždy páchají se zvoláním Alláhu Akbar, jako Islámský terorismus.

19.9.2017 v 18:59 | Karma článku: 33.04 | Přečteno: 1097 | Diskuse

Richard Siemko

O čem budou blížící se volby

Nepochybuji o tom, že současné parlamentní strany nás budou i nadále krmit tématy ze svých volebních programů, levné práci, nízké daně, demokracie a svoboda, atd.

17.9.2017 v 15:30 | Karma článku: 36.49 | Přečteno: 1985 | Diskuse

Richard Siemko

Slovo kříže může být řešením

V poslední době se mnozí lidé, v souvislosti s tím, co se děje kolem migrační vlny do států Evropské unie, obracejí ke křesťanským kořenům.

13.9.2017 v 17:32 | Karma článku: 28.57 | Přečteno: 535 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Je lepší být nezdravým Čechem než být zdravým Afgháncem?

Jedna britská klinika plastických operací kromě vynikající zkrášlovací praxe je rovněž významným vědeckým pracovištěm.

26.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 18.30 | Přečteno: 469 | Diskuse

Karel Babica

Contradictio in adjecto naše soudy nezajímá!

Ale možná je naše soudnictví OK. A chybu hledejme v neobratném vyjádřování novináře způsobeném "misunderstandingem". Vlastně nakonec ani novinář za nic nemůže, vinna patrně bude jazyková bariéra, která může úplně za všechno.

26.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 253 | Diskuse

Aleš Hodina

Homosexuální osvojení neprojdou

Vcelku bez povšimnutí médií zůstala skutečnost, že končící Poslanecká sněmovna už rozhodně nestihne projednat novelu zákona o registrovaném partnerství.

26.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 461 | Diskuse

Jiří Goldman

Existují v podstatě jen dvě základní koncepce života a politiky

Při pohledu na politický vývoj ve světě vidím jen dvě základní koncepce politického a společenského života.

26.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 154 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tak nám papeže Františka obvinili z kacířství

Zní to možná archaicky, ovšem jde o to, že papež podle konzervativních kruhů církve hlásá bludné učení. Podle mého je papež ještě něco horšího, trojský kůň v cizích službách.

26.9.2017 v 17:08 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 636 | Diskuse
Počet článků 670 Celková karma 38.74 Průměrná čtenost 1534
Jsem rád na tomto světě a ještě mě nepřestal bavit. Ale uvědomuji si, že tento svět je jen nepředstavitelně malá část celého vesmíru. A jen Bůh ví čeho ještě.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.