Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slovo kříže může být řešením

13. 09. 2017 17:32:29
V poslední době se mnozí lidé, v souvislosti s tím, co se děje kolem migrační vlny do států Evropské unie, obracejí ke křesťanským kořenům.

Nelze se divit jejich hledání odpovědí, neboť strach, který se šíří s každým dalším teroristickým útokem militantních muslimských radikálů, nutí každého k zamyšlení. Proč se nám to děje? Tyto otázky jsou přirozené a bagatelizovat je můžou pouze lidé, kteří nemají s ostatními čestné úmysly.

Příliš často je o těchto radikálech říkáno, že jsou psychicky postižení. To ale v žádném případě nemůže nikoho uklidnit, nebo zbavit strachu a už vůbec snížit jeho podezření, že za tyto psychické problémy muslimských radikálů může jejich náboženství. Kdyby skoro všichni tito odporní masoví vrazi, při svých vražedných akcích, nezvolali „Alláhu Akbar“, asi by je lidé s muslimským náboženstvím nespojovali. Podle wikipedie se fráze Alláhu Akbar obvykle překládá jako „bůh je veliký“ nebo „bůh je největší“. Tento běžný arabský výraz se používá jak jako neformální vyjádření, tak i jako formální vyjádření islámské víry.

Jestli někdo opakovaně znevažuje slova o spojení islámské víry a terorismu muslimských radikálů, očividně klame lidi a sám upadá v podezření, že nemá tak docela čisté svědomí. Na rozdíl od islámu, židokřesťanské kořeny v lidech působí povšechnou známost toho, co je dobro a co zlo, a co je a co není hřích. Židovské přikázání desatera „nezabiješ“, a „život za život“, nás naučilo vážit si života a odsuzovat vrahy života. O islámu se něco podobného nedá říct s čistým svědomím.

S příchodem Ježíše a jeho ukřižováním, mnozí po jeho vzkříšení pochopili, že pouze Ježíš a jeho učení, je nejvyšší morální a etickou autoritou. Dokonce krátce před svým ukřižováním neprotestoval proti svému odsouzení, viz následující biblický text z Janova evangelia 19,10-11.

Pilát mu řekl: „Nemluvíš se mnou? Nevíš, že mám moc tě propustit, a mám moc tě ukřižovat?“ 11 Ježíš odpověděl: „Neměl bys nade mnou žádnou moc, kdyby ti nebyla dána shůry. Proto ten, kdo mě tobě vydal, má větší vinu.“

Jen člověk, o kterém lze směle říct, že nikdy nic hříšného neučinil a nikomu neublížil, může být morální a etickou nejvyšší autoritou. Jeho život je pro mnohé lidi už dva tisíce let nejvyšším příkladem, hodným následování. V následujícím biblickém textu z 1 listu apoštola Pavla do Korintu 1,17-25, si všimněte několika sdělení:

17 Kristus mě totiž neposlal křtít, ale zvěstovat evangelium, ovšem ne moudrostí slov, aby Kristův kříž nepozbyl smyslu. 18 Slovo o kříži je bláznovstvím těm, kdo jsou na cestě k záhubě; nám, kteří jdeme ke spáse, je mocí Boží. 19 Je psáno: ‚Zahubím moudrost moudrých a rozumnost rozumných zavrhnu.‘ 20 Kde jsou učenci, kde znalci, kde řečníci tohoto věku? Neučinil Bůh moudrost světa bláznovstvím? 21 Protože svět svou moudrostí nepoznal Boha v jeho moudrém díle, zalíbilo se Bohu spasit ty, kdo věří, bláznovskou zvěstí. 22 Židé žádají zázračná znamení, Řekové vyhledávají moudrost, 23 ale my kážeme Krista ukřižovaného. Pro Židy je to kámen úrazu, pro ostatní bláznovství, 24 ale pro povolané, jak pro Židy, tak pro Řeky, je Kristus Boží moc a Boží moudrost. 25 Neboť bláznovství Boží je moudřejší než lidé a slabost Boží je silnější než lidé.

Například „Slovo o kříži je moci Boží.“ Nebo „my kážeme Krista ukřižovaného“, jež je „pro povolané, jak pro Židy, tak pro řeky (ostatní národy světa), je Kristus Boží moc a Boží moudrost.“

Jistě se oprávněně ptáte, proč uvádím výše uvedené texty. Jakou mají souvislost se strachem, o kterém píši. To objasní následující biblický text z listu Židům 2,14-15:

14 Protože děti spojuje krev a tělo, i on (Ježíš) se stal jedním z nich, aby svou smrtí zbavil moci toho, kdo smrtí vládne, totiž ďábla, 15 a aby tak vysvobodil ty, kdo byli strachem před smrtí drženi po celý život v otroctví.

Slovo kříže říká všem lidem, že Ježíš přišel proto, aby osvobodil lidi od jejich hříchů tím, že je vzal na sebe, když umíral. On byl jako náš zástupce odsouzen za naše hříchy. Cituji Židům 9,22:

Podle zákona se skoro vše očišťuje krví, a bez vylití krve není odpuštění.

To krev bezhříšného Ježíše byla vylita za naše hříchy. Slovo kříže se tak může stát i pro každého z vás Boží mocí k vysvobození od strachu před smrtí. Tímto strachem před smrtí ovládá ďábel mnoho lidí na tomto světě. Víte-li to, nedivíte se, že někteří jednají tak, jak jednají. Oni sice ti radikální muslimští teroristé sice říkají, že činí své vraždy pro Alláha a smrti se nebojí, ale já si spíše myslím, že je dělají právě ze strachu z Alláha! Náboženství, které dokáže člověka tak vyděsit, že se zblázní a raději spáchá sebevraždu a hromadnou vraždu, musí mít na místě svého boha hroznou krvelačnou bestii. Jen blázni můžou páchat podobná zvěrstva, jako muslimští radikálové. Nevím sice, kdo těmto radikálům vykládá Korán takovým strašně děsivým způsobem, že se více bojí Alláha, než smrti, ale jestli to Korán umožňuje, nemůže být božím slovem.

Odkazy jsou z Bible.

Autor: Richard Siemko | středa 13.9.2017 17:32 | karma článku: 28.57 | přečteno: 535x

Další články blogera

Richard Siemko

Islámský terorismus

Pokud nelhal překlad projevu prezidenta Trumpa v OSN, neváhal vyslovit to, co je leckde mediálně nepřípustné. Jednoznačně označil teroristy, kteří své masové vraždy páchají se zvoláním Alláhu Akbar, jako Islámský terorismus.

19.9.2017 v 18:59 | Karma článku: 33.04 | Přečteno: 1097 | Diskuse

Richard Siemko

O čem budou blížící se volby

Nepochybuji o tom, že současné parlamentní strany nás budou i nadále krmit tématy ze svých volebních programů, levné práci, nízké daně, demokracie a svoboda, atd.

17.9.2017 v 15:30 | Karma článku: 36.49 | Přečteno: 1985 | Diskuse

Richard Siemko

Není hanobení jako hanobení

Svou úvahou bych chtěl upozornit na něco, co lze vidět v opatřeních a směrnicích EU. Konkrétně se mi jedná o Rámcové rozhodnutí Rady EU o boji proti některým formám a projevům rasismu a xenofobie prostřednictvím trestního práva.

10.9.2017 v 15:24 | Karma článku: 38.18 | Přečteno: 987 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Je lepší být nezdravým Čechem než být zdravým Afgháncem?

Jedna britská klinika plastických operací kromě vynikající zkrášlovací praxe je rovněž významným vědeckým pracovištěm.

26.9.2017 v 21:15 | Karma článku: 17.63 | Přečteno: 457 | Diskuse

Karel Babica

Contradictio in adjecto naše soudy nezajímá!

Ale možná je naše soudnictví OK. A chybu hledejme v neobratném vyjádřování novináře způsobeném "misunderstandingem". Vlastně nakonec ani novinář za nic nemůže, vinna patrně bude jazyková bariéra, která může úplně za všechno.

26.9.2017 v 19:50 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 250 | Diskuse

Aleš Hodina

Homosexuální osvojení neprojdou

Vcelku bez povšimnutí médií zůstala skutečnost, že končící Poslanecká sněmovna už rozhodně nestihne projednat novelu zákona o registrovaném partnerství.

26.9.2017 v 19:01 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 457 | Diskuse

Jiří Goldman

Existují v podstatě jen dvě základní koncepce života a politiky

Při pohledu na politický vývoj ve světě vidím jen dvě základní koncepce politického a společenského života.

26.9.2017 v 17:52 | Karma článku: 4.25 | Přečteno: 153 | Diskuse

Adam Mikulášek

Tak nám papeže Františka obvinili z kacířství

Zní to možná archaicky, ovšem jde o to, že papež podle konzervativních kruhů církve hlásá bludné učení. Podle mého je papež ještě něco horšího, trojský kůň v cizích službách.

26.9.2017 v 17:08 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 630 | Diskuse
Počet článků 670 Celková karma 38.74 Průměrná čtenost 1534
Jsem rád na tomto světě a ještě mě nepřestal bavit. Ale uvědomuji si, že tento svět je jen nepředstavitelně malá část celého vesmíru. A jen Bůh ví čeho ještě.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.