Proč hledáte živého mezi mrtvými?

15. 02. 2017 19:27:26
Podobný nesmysl jsem praktikoval do svých třiatřiceti let. Hledal jsem něco, aniž jsem tušil co, hledal jsem smysl života mezi mrtvými.

Kdysi dávno, kolem svých 12 let jsem měl zvláštní zážitek. Sice jsem dalších 25 let netušil, co se to tehdy stalo, ale nakonec jsem vysvětlení našel. Jezdil jsem tehdy tramvají do knihovny. V knihovně jsem úmyslně lhal knihovnicí o tom, proč jsem nevrátil některé knihy. Někdo řekne banální lež, to dělají děti v tomto věku zcela běžně. To je možné, ale už není běžné to, co následovalo. Na zpáteční cestě v tramvaji jsem najednou měl velmi silný vnitřní pocit, že má lež je pro někoho překážkou, aby se mnou dále zůstával. Vůbec jsem netušil, kdo to byl.

Znáte děti, velice rychle jsem na to zapomněl na dalších asi 25 let. Musím upřesnit, aby nedošlo k zbytečnému nedorozumění. Do svých 33 let jsem se o náboženství nezajímal, nechodil do kostela nebo poslouchal nějaké lidi, co by mi mohli na toto téma cokoliv říct. Byl jsem ateista a bezbožník. Věřícím jsem se spíše smál a nebral je vážně. V manželství jsem se od manželky sice dozvěděl, že je věřící, ale protože nikde nechodila a nikde mne nenutila chodit, nezajímalo mne to. Později jsem se dozvěděl, že se pouze tajně modlila za mé spasení.

Tady na blogu jsem se dozvěděl, že lidé se dávají na náboženství proto, že je to zpravidla pod vlivem rodičů, nebo si lidé v minulosti nedokázali vysvětlit některé jevy v přírodě. Nebo také proto, že jsou nevzdělaní a tak se opírají o víru. Vrcholem byl názor, že náboženství je metlou inteligentního lidstva a velmi dobrým nástrojem vladařů pro jeho ovládaní a vykořisťování poddaných, kteří se můžou utěšovat, že se jím to vrátí v posmrtném životě, který ovšem neexistuje.

Nebudu jmenovat autory těchto tvrzení, neboť neřekli nic nového, co bych už mnohokrát neslyšel. Už za komunistů jsem slýchával podobné argumenty ze všech stran a od mnohých lidí. Někdy mám spíše dojem, že lidé, kteří používají podobné argumenty, jsou nejspíš už naočkování tímto jedem z dob komunistů a dodnes si nejsou schopni přiznat, že věřit takové lži i nadále je docela velká chyba. Byl jsem docela dlouho tímto jedem otráven a vím, jak těžké je se ho zbavit.

Sice jsem se nechal po několika létech manželství přesvědčit, abych si začal číst bibli, ale začal jsem starým zákonem a brzy mne to přestalo bavit. Dnes už vím proč, starý zákon je především kniha o židech a pro židy a hovoří se v ní především o hříchu a smrti. Později jsem sice zkusil číst nějakou křesťanskou knihu, ale také mi to nic nedalo. Obrat nastal, až jsem si začal číst nový zákon a především evangelia na jeho začátku. Najednou mne to začalo bavit, protože se tam psalo o člověku, jehož slova a především skutky jsem nedokázal pochopit. Nikdy předtím jsem o takovém člověku neslyšel a podobně jednajícího nepotkal. Ani v mých oblíbených knihách sci-fi žánru. Popis jeho slov a skutků se mnou zacloumal tak, že jsem musel docela usilovně přemýšlet o tom, kdo by to mohl být. Kdo by mohl tak nezištně a nesobecky jednat a nakonec jít na smrt bez jediného slova výčitek vůči svým soudcům a katům. Neshledal jsem na něm nic závadného, co by mu mohl někdo vyčítat. Někdo by mohl říct, že se zachoval jako svatý. Tehdy jsem ovšem o takových slovech ani nic nevěděl a netušil, co znamenají.

Několik dní jsem musel na to myslet, a stále mne nenapadlo řešení mého problému. Až jsem jednou večer před spaním uvažoval asi tímto způsobem. Jestli na zemi neexistoval a neexistuje podobný člověk, musel to být mimozemšťan. Nic jiného není možné a nepřicházelo v úvahu. A tady byl jen krůček k tomu, přijmout myšlenku, že Ježíš skutečně nebyl člověk, ale od Boha poslaný spasitel. Uvěřil jsem tomu, že Bible je skutečně Boží slovo a je pravdivá více, než cokoliv jiného. Jak jsem později postupně četl dál nový zákon, objevoval jsem další pravdy.

Tehdejší večer před spaním, stálo se to skoro přesně před 25 léty, se změnil můj život tak radikálně, že můžu klidně říct, že se můj život obrátil vzhůru nohama. Co jsem považoval za bílé, se ukázalo jako černé a naopak. Sice jsem později začal chodit s manželkou do jednoho křesťanského sboru, ale ten jsme před 10 léty opustili a teď máme takříkajíc svůj domácí sbor s velice uvolněným režimem. Občas si zajdeme, kde nás napadne a spíše se věnujeme rodině a práci. S výsledky toho, co jsem za posledních šest let psal tady na blogu se již mnozí z vás měli možnost seznámit.

Ještě musím doplnit význam události z mých 12 let. Když mne tehdy opouštěl Boží Duch, neboť nikdo jiný to nemohl být, zanechal mi v duši vzpomínku a pocit, který ve mně celou dobu vytvářel touhu po hledání smyslu života. A to nakonec bylo to, co mne přivedlo k rozhodnutí hledat a nalézt. „Proč hledáte živého mezi mrtvými? Není zde, byl vzkříšen. Vzpomeňte si, jak vám řekl, když byl ještě v Galileji, že Syn člověka musí být vydán do rukou hříšných lidí, být ukřižován a třetího dne vstát.“

Když budete usilovně hledat Živého mezi Živými, tak ho zcela jistě naleznete.

Autor: Richard Siemko | středa 15.2.2017 19:27 | karma článku: 36.29 | přečteno: 1055x

Další články blogera

Richard Siemko

Ztracená ovce, nalezená mince a ztracený syn, který

V pozadí těchto podobenství a příběhu stojí kritika Ježíše ze strany náboženských vůdců, kterým se tehdy říkalo farizeové a zákonicí. Ježíš se jím nelíbil.

11.2.2019 v 21:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Richard Siemko

Následujte mne, řekl Ježíš. Co tím myslel

Nevím, zda si uvědomujete, kolikrát tuto výzvu Ježíš opakoval v evangeliích. Namátkou uvedu několik míst. O její důležitostí snad nikdo nepochybuje.

9.1.2019 v 11:32 | Karma článku: 23.98 | Přečteno: 114 | Diskuse

Richard Siemko

Požehnaná chatrč

Bohužel dnes světem vládne podivný duch pýchy a chlubení. Lidé v chatrčích jsou nejen na okraji společnosti, ale prakticky odsouzeni k zapomnění nebo nebytí.

27.12.2018 v 21:47 | Karma článku: 25.42 | Přečteno: 128 | Diskuse

Richard Siemko

Ruská hrozba - strašák demokratického světa

Kdy má tento strašák svůj počátek? Zkusme se ohlédnout v dějinách. První zmínky jsou zaznamenány v textu starém asi 2000 let.

12.8.2018 v 11:46 | Karma článku: 25.69 | Přečteno: 180 |

Další články z rubriky Společnost

Václav Vít

Fikce na duchovní témata, žertem nemusí znamenat čertem.

Popovídáme si o hrůzném osudu imáma mezi divochy v Papui - Nové Guinei, o polském mateřském mléce v izraelské verzi a hlavně pak o novém názvu strany českých komunistů.

20.2.2019 v 18:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Vilém Ravek

Strana Svobody a přímé demokracie /SPD/ nám předvádí přímou demokracii v praxi

Okamura a Volný nám předvádějí svobodu a přímou demokracii v praxi. Dala by se shrnout do dvou vět: Dej hlas a mlč a drž hubu a krok. Na rozdíl od Volného je s Okamurou alespoň /někdy/ legrace.

20.2.2019 v 15:06 | Karma článku: 27.31 | Přečteno: 853 | Diskuse

Petra Havelková

Bloger V si změnil profilovou fotografii

Čtete dobře, řeč není o Markétě Šichtařové, která si díky svým stále se měnícím vyprseným fotografiím získává přízeň desítky tisíc čtenářů, ale o blogerovi Davidovi V.

20.2.2019 v 14:12 | Karma článku: 19.55 | Přečteno: 1007 | Diskuse

Jan Ziegler

Krutý osud našich Židů ve Stalinově říši zla

Komunistický a nacistický teror se od sebe zase tolik nelišily. Jedním z důkazů je i kniha historiků Ústavu pro studium totalitních režimů, který mapuje osud československých Židů v SSSR

20.2.2019 v 13:07 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 530 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kde je Asia Bibiová?

Poslední zprávy říkají, že stále v Pákistánu. Tam sice unikla oprátce za čin, který nespáchala (rouhání proti Prorokovi), ale do bezpečí v zámoří se zatím nedostala. Z bezpečnostních důvodů je držena na tajném místě.

20.2.2019 v 11:45 | Karma článku: 20.05 | Přečteno: 361 | Diskuse
Počet článků 776 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1531

Když dáte přednost nezávislosti před vztahem, vzájemně se ohrožujete. Druzí se stávají předmětem manipulace nebo řízení pro vaše vlastní uspokojení. Autorita, tak jak si ji obvykle představujete, je pouhou výmluvou, kterou používají silní, aby přinutili ostatní podvolit se tomu, co chtějí oni.

Ve světě je hodnota jednotlivce neustále srovnávána s přežitím systému, ať už politického, ekonomického, společenského, nebo náboženského - vlastně jakéhokoliv systému. Nejdřív jeden člověk, pak je jich pár, a nakonec jsou stovky lidí snadno obětovány pro dobro a další existenci nějakého systému. V různých formách je tohle v pozadí každého boje o moc, každého předsudku, každé války a každého zneužití vztahu. Ta ,touha po moci a nezávislosti' se stala tak všudypřítomnou, že se už považuje za něco normálního.

Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými. Když vás Syn osvobodí, budete skutečně svobodni.

Vítr vane, kam chce, jeho zvuk slyšíš, ale nevíš, odkud přichází a kam směřuje. On přijde a ukáže světu, v čem je hřích, spravedlnost a soud: Hřích v tom, že ve mne nevěří; spravedlnost v tom, že odcházím k Otci a již mne nespatříte; soud v tom, že vládce tohoto světa je již odsouzen.

Najdete na iDNES.cz