Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spekulace a manipulace některých politiků a médií

14. 05. 2017 11:43:20
Toto jsou slova, která mne nejčastěji napadají od počátku současné vládní krize. Kdybych si teď také zaspekuloval, můžu napsat, že se jedná o promyšlené jednání Sobotky a následně politického grémia ČSSD.

Základní definice říká, že spekulace je myšlenková metoda spočívající ve formulaci teorií tam, kde je není možno ověřit smyslovým poznáním. Má spíše negativní charakter. Spekulace se nejčastěji používá k za účelem dosažení zisku.

Manipulace je skryté, zákulisní a pletichářské jednání, využívající především neznalost a naivitu, skrývá se za paravánem zdání, jehož záměrem je dosáhnout pro sebe maximálního prospěchu na úkor někoho jiného.

Všimněme si, co je cílem spekulace, dosažení zisku. K dosažení zisku má posloužit formulace teorie – spekulace – takového rázu, kterou není možno ověřovat smyslovým poznáním. Jinak řečeno, nelze ji ani doložit ani vyvrátit žádnými důkazy. Proto je spekulace nejvhodnějším způsobem jak vést předvolební politický boj o voliče.

V negativním slova smyslu byl pojem manipulace poprvé použit pro nepoctivé ovlivňování voličů. Synonyma jsou intrikářství, pikle, podvod nebo hrátky. Manipulace tedy ukrývá takové jednání, které zpravidla není čestné a provádí se především za zády manipulovaného. Manipulativní jednání a cíl jsou manipulovanému objektu neznámy. Nejdůležitějším hlediskem je uvědomění si, že manipulace je odebrání svobodné vůle manipulovanému. Manipulovaný se mylně domnívá, že jedná podle vlastního uvážení, ve skutečnosti je pouhým nástrojem manipulátora.

Tolik teorie. Abychom vůbec mohli spekulacím a manipulacím účinně odolávat, musíme nejdříve rozpoznat, že nám někdo podsouvá spekulace nebo se snaží s námi manipulovat. Manipulátor jako člověk, který lže a má nečestné úmysly, hraje především na emoce a snaží se být autoritativní. Často se uchyluje ke spekulacím, aby manipulovaného znejistil, neboť si nemůže objektivně zjistit pravdu, a tak mu může podsunout svůj názor jako jediný správný.

Příklady z minulosti. Roky sleduji předvolební debaty a mnohokrát se účastníci navzájem obviňovali ze lži. Zpravidla spekulativním způsobem, neboť většinou spoléhali, že jak jejich lživé obviňování druhých, tak i pravda se dá jen velmi těžce zjistit. Spoléhají především na krátkou paměť a naivitu důvěřivých voličů.

Jak manipulují média a politici.

V případě politických debat ani nemůžeme předpokládat nic jiného než manipulaci. Tradičně se deklaruje, že cíl politiků, kteří se účastní debatních pořadů, spočívá zejména ve vytváření a posilování pseudopozitivního mediálního obrazu a v obhajování stanovisek zastupujícího politického uskupení. Mnohem méně se ale mluví o tom, že politici mnohdy ani nemají příležitost ke klidnému, vysvětlujícímu projevu.

Celkové „zezábavnění" a devastace důstojného prezentování politiky k tomuto neposkytuje vhodnou půdu. Politici v debatách se často musí hlavně bránit názorům uměle vytvořené protistrany, čímž se posiluje obecné povědomí o jejich hulvátství a prolhanosti. Politik, který se brání nařčením protivníka i moderátora, je snadno zařazen do škatulky „vzteklého rváče" a zpravidla se již zpětně neanalyzuje příčina a průběh sporu. Není na to čas, neboť debaty jsou moderovány takovým „tempem“, aby nebyl čas na analýzy. Tady je na místě oprávněná otázka, proč nikdy nejsou v politických debatách zúčastnění například odborníci na spekulace a manipulaci. Proč není nikdy v přímém přenosu ukázáno na konkrétní manipulaci.

V prostředí médií je zapotřebí – kromě kritického přístupu k obsahu – umět rozpoznat klasické prostředky upoutání pozornosti křiklavým titulkem, přeháněním, mediální skandalizaci apod.

Všímat bychom si měli také způsobu prezentování názorů druhých (přímá řeč, nebo formulace typu vyjádřil/a se ve smyslu...; podle jejích/jeho slov; doslova řekl/a); velkou roli hraje vyjadřování stupně přesvědčení o platnosti výpovědi (prý, asi, stěží, bezesporu, domnívám se, je jisté, že...). V neposlední řadě si můžeme všímat výskytu tzv. hodnotících přídavných jmen (snadný, suverénní, nekalý, skandální, podezřelý aj.), která nám mají ubírat možnost vlastního zhodnocení situace.

Mnohem závažnější je „nekorupční" manipulace systémová, která se týká všech médií bez rozdílu. Mám na mysli užívání rutinních šablon, postupů a způsobů, jakými jsou mediální obsahy prezentovány.

K tomu jen jeden poznatek, vyplývající ze sledování především zpravodajství čt 24. Systémová manipulace tohoto veřejnoprávního média už přesáhla veškeré udržitelné meze. Veřejnoprávní média by neměla v žádném případě nikomu stranit, ale přesto tak činí a nikdo se tím nechce zabývat. Toto je podle mne největší současný skandál.

Například si můžeme všimnout, že v politických debatách i v jiných pořadech je vše budováno na principu kontrastu a umělého vyvolání konfliktního jednání. Při prezentování jakéhokoliv tématu vždy musí vystupovat dvě strany, čímž média „vyrábí" protistranu za každou cenu a z jakékoliv události je tímto postupem učiněn konflikt.

Poukazovat na dílčí, dobře rozpoznatelné projevy příklonu moderátorů ke konkrétní osobě (neverbální vyjadřování ne/souhlasu, úsměvy, rozdíly ve způsobu kladení otázek a odlišná míra jejich „rýpavosti", rozdílné poskytnutí prostoru pro vyjádření ad.) asi nemusím. Tyto jednotlivosti se samozřejmě objevují u všech moderátorů a dají se poměrně snadno rozpoznat. Mnohem obtížnější je analýza komplexních moderátorských strategií – jaký je styl vedení diskuze, do jaké míry sám moderátor podněcuje svár, zda klade provokativní otázky, především komu ze zúčastněných a mnoho dalších.

Chování moderátora ve studiu představuje pouze pomyslnou špičku ledovce a může mít nulovou vypovídací hodnotu, neboť rozhodující je to, co našim očím zůstává skryto –„zákulisní" vazby v podobě dopředu připravených otázek, celkového scénáře atp.

Všimněte si slova „zákulisní“. Známe-li vlastnické vazby sledovaného média, nejsme překvapeni, že manipuluje pro někoho, ale jedná-li se o takzvané veřejnoprávní médium, tady především musíme mluvit o nedemokratickém ovlivňování médií. Jak probíhá manipulace ve veřejnoprávních médiích? Aby odvrátily pozornost od svých zákulisních vazeb, vymyslí umělou kauzu o tom, že Babiš ovlivňuje svá media a stálým opakováním to zveličí.

Zdroje:

http://www.opsychologii.cz/clanek/205-nejste-jako-loutka-techniky-manipulace-a-jak-se-jim-branit/

http://domaci.eurozpravy.cz/zivot/127450-jak-manipuluji-media-a-politici-expertka-prozradila-triky-doslo-i-na-ratha/

Autor: Richard Siemko | neděle 14.5.2017 11:43 | karma článku: 39.88 | přečteno: 866x

Další články blogera

Richard Siemko

Příklady táhnou, bohužel i ty špatné

V minulosti jsme bydleli v oblasti, kde žila poměrně velká část Romů a jiných nepřizpůsobivých občanů. Velká část z nich žila pouze ze sociálních dávek.

14.11.2017 v 17:37 | Karma článku: 34.78 | Přečteno: 1095 | Diskuse

Richard Siemko

Život na dluh

Život na dluh je tak rozšířenou součástí běžného života, že se dnes nikdo ani nad tím nepozastavuje. Pozor, nemyslím tím dluh finanční, ale dluh života.

13.11.2017 v 19:18 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 693 | Diskuse

Richard Siemko

Piráti si ukousli příliš velké sousto

Je docela možné, že ho nebudou schopni strávit a zadusí se. Aspoň takový jsem získal dojem po přečtení dnešního článku na idnes.

11.11.2017 v 12:10 | Karma článku: 42.87 | Přečteno: 3057 | Diskuse

Richard Siemko

Debata prezidentských kandidátů

Včera jsme mohli na idnes v přímém přenosu sledovat první předvolební klání sedmi kandidátů na prezidenta. Nevydržel jsem do konce, neboť to bylo docela nudné a ubohé.

9.11.2017 v 15:41 | Karma článku: 36.99 | Přečteno: 1249 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 221 | Diskuse

Martin Houška

Slavíme 129 let od vzniku výmluvy na lenost

Za pár dní naše planeta oslaví významné výročí a to 129 let od počátků automobilové historie. Nestali jsme se však otroky našich plechových miláčků?

18.11.2017 v 18:55 | Karma článku: 3.45 | Přečteno: 103 | Diskuse

Oto Jurnečka

Já jsem větší demokrat než vy pane, aneb už se perou

Po volbách se jedna část politické scény prohlásila jedinou demokratickou silou. V dojemném souladu s médii rozjeli příběh, kterak strany se kterými nekamarádí, nejsou demokratické.

18.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 29.20 | Přečteno: 413 | Diskuse

Karel Ábelovský

Souboj mozků a názorů

... kandidatura na prezidenta, nic jiného není a ani by být neměla. Zaznívají zde však nestoudné názory, že prezidentští kandidáti mají prázdné programy, že na to nemají; velmi pravděpodobně jde jen o prázdné výkřiky z neznalosti

18.11.2017 v 17:17 | Karma článku: 9.44 | Přečteno: 255 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak a proč investovat - část 1/3

Důvod známe všichni, přinese nám to užitek. Ať finanční či jiný. A způsobů jak investovat je nepřeberné množství. Charita, děti, akcie, vzdělání, umění ... Zde je můj pohled na 2 investice z oblasti financí a jednu nefinanční.

18.11.2017 v 16:01 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 230 | Diskuse
Počet článků 691 Celková karma 36.26 Průměrná čtenost 1546
Jsem rád na tomto světě a ještě mě nepřestal bavit. Ale uvědomuji si, že tento svět je jen nepředstavitelně malá část celého vesmíru. A jen Bůh ví čeho ještě.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.