Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidská práva z pohledu našich pravicových stran

18. 06. 2017 14:16:21
Je lpění na lidských právech, jak ho prezentují naše pravicové parlamentní strany ODS, TOP a KDU-ČSL správné, anebo České republice více škodí, než prospívá?

Mé zamyšlení vzniklo na popud dnešní Partie. Jiří Pospíšil, bývalý člen ODA, ODS, bývalý ministr spravedlnosti a dnes poslanec evropského parlamentu za TOP 09, oponoval volebnímu lídru ČSSD Zaorálkovi tím, že naše orientace na Čínu, Rusko a jiné nedemokratické země je chybná. Údajně tím poškozujeme naše dobré vztahy se západními demokratickými zeměmi i EU. Prý se chováme vůči těmto východním nedemokratickým zemím servilně, ne jako rovní s rovnými. (Podlézat takzvaným západním demokratickým zemím, je také servilita) Zaorálek oponoval tím, že tyto země dnes patří mezi rozhodující z geopolitického i finančního hlediska a ignorovat tento stav je neprozíravé. Jakkoliv se v mnoha věcech neshodne s prezidentem Zemanem, oceňuje prezidenta Zemana za to, že má správný politický rozhled a dělá vše pro to, aby vztahy s těmito zeměmi zlepšoval. Tolik v kostce jejich stanoviska.

Z minulosti si můžeme pamatovat, že naše pravicové vlády jednaly zpravidla tak, že tyto vztahy nerozvíjely, spíše jen udržovaly. Jejich argumentace byla vždy v takovém duchu, jak dnes opět prezentoval Pospíšil. Je toto stanovisko pravicových stran a pravicových politiků správné? Tady se vracíme k otázce lidských práv, jak jsou prezentovány politickými představiteli pravicových stran. Je jejich stanovisko skutečně spravedlivé? Má základní otázka zní: Můžeme lidská práva prezentovat bez ohledu na Boží řád a jeho spravedlnost?

Podívejme se na slova apoštola Pavla, který byl určen za apoštola křesťanské víry pohanům. Ř 13,1-2: Každý ať se podřizuje vládní moci, neboť není moci, leč od Boha. Ty, které jsou, jsou zřízeny od Boha, takže ten, kdo se staví proti vládnoucí moci, vzpírá se Božímu řádu. Kdo se takto vzpírá, přivolává na sebe soud.

Apoštol Pavel k tomuto stanovisku dospěl na základě studia starozákonních spisů a pod vedením Božího ducha. Biblisté jistě znají dějiny prvních Izraelských králů. Izrael neměl svého času žádného krále a ani jiného lidského vládce, než Hospodina, který vládl skrze takzvané Soudce. Ti lidu nevládli, jen když se bylo třeba bránit vnějšímu nepříteli.

Po více, jak 400 létech si lid Izraele vyžádal na posledním soudci Samuelovi, že také chtějí mít krále jako ostatní národy. Samuel s tím sice nesouhlasil, ale na Hospodinův popud lidu vyhověl. Svolal všechny a lid si za krále vybral Saula, o kterém se píše, že o hlavu všechny ostatní převyšoval a lid si ho vybral pro jeho vzhled. Že to nebyla ta nejlepší volba, je biblistům známo. Základní chybou krále Saula bylo, že se o své vládě neradil s Hospodinem. Proto ještě za vlády krále Saula byl za krále na Hospodinův popud pomazán za krále David. Hospodin si ho vyvolil proto, že David nečinil nic, bez Hospodina. Tady je opět místo pro citaci z Bible, 2S 5,1-: Po smrti Saula a jeho synů se před Davidem shromáždily všechny izraelské kmeny. Jejich zástupci mu řekli: „Už za Saulova kralování jsi to byl ty, kdo nás vedl. Tobě také Bůh řekl, že budeš panovat nad Izraelem. Buď nyní naším králem!“ David souhlasil a oni ho pomazali za krále. Bylo mu právě třicet let a vládl čtyřicet let.

Apoštol Pavel napsal dále: Vládcové jsou v Boží službě, když se drží svých úkolů. Podíváme-li se na život krále Davida a jeho vládu, dokud byl pro něho Hospodin na prvním místě, Bůh mu žehnal ve všem. I přesto, že jeho vláda byla především vládou válečných bojů o zaslíbenou zemi Izrael a provázely jí potoky krve nepřátel Izraele. Jeho manželství také nebylo zrovna ctnostné. Problém ovšem nastal až později, viz 2S 11,1-: David se stal velkým králem. Bůh mu žehnal, protože David ho poslouchal a řídil se jeho vůlí. Ale přihodilo se něco, co odsunulo Boha v Davidově životě na druhé místo. Jednoho dne zahlédl z terasy svého domu ženu, která se mu zalíbila. Jmenovala se Bat-šeba a byla provdaná za Urijáše, jednoho z Davidových věrných vojáků. David si však pro Bat-šebu poslal a ona s ním zůstala přes noc. Po nějakém čase Davidovi Batšeba vzkázala, že čeká dítě. První, co ho napadlo, bylo, že musí svůj hřích utajit. Přikázal Urijášovu veliteli Jóabovi: „Postav Urijáše do nejprudšího boje a pak ho opusťte, aby ho nepřátelé zabili.“ Jóab musel jako voják příkaz poslechnout. Urijáš byl v boji zabit.

Z výše uvedených textů můžeme pochopit, jak se má chovat jakýkoliv vládce, především si musí uvědomovat, kdo mu dal moc. Dokud se drží „svých úkolů“, Bůh mu žehná. Jakmile na své úkoly zapomene, a začne svou vládu zneužívat pro svůj osobní prospěch, přichází trest.

Bůh, jeho slova a jeho řád má být pro každého člověka, včetně vládců, na prvním místě. Lpění na lidských právech bez ohledu na Boží slovo a Boží řád je špatné.

Každý člověk má svobodu jen do té míry, do které svou svobodu používá s rozmyslem a v Boží bázni. Nedal sis život sám sobě, byl ti dán. Ne proto, abys žil pouze pro svůj osobní prospěch a podle svých choutek. Jestli dostaneš určitou moc, tak jen proto, abys jí používal správně. Nikdy nezapomínej na toho, kdo ti dal život, svobodu a moc. Svobodu volit máme jen proto, abychom si zvolili správně. Můžeš si zvolit buď dobro, nebo zlo. Platí to o tobě i o vládci. Všichni jednou staneme před soudnou stolici Boží a budeme skládat účty ze svých slov a skutků. Nemusíš tomu věřit, ale jen blázni říkají, že Bůh není.

Biblické stanovisko k lidským právům je tedy takové, že nám, lidem, nepřísluší soudit vládce a vlády jiných národů, neboť my jsme jím tu vládu a moc nedali. Jestli si tento soud přisvojujeme, překračujeme Boží řád!

Jako údu Kristovy Církve mi nepřísluší přisvojovat si roli soudce vládců jiných národů. Jestli si někdo tuto roli přisvojuje, přestupuje Boží řád. Ježíš se narodil jako Král a přesto vždy striktně odmítal se svého královského úřadu ujmout. Neboť věděl, že ještě nenastal Jeho čas. Což se ovšem nedá říct o všech lidech, kteří údajně jednají v Jeho jménu, anebo se dovolávají Božího požehnání.

Autor: Richard Siemko | neděle 18.6.2017 14:16 | karma článku: 39.71 | přečteno: 1047x

Další články blogera

Richard Siemko

Kde se stala chyba

Oblíbená otázka stranických lídrů po volebním debaklu jejich stran. Kdo to bude tentokrát? Tady už ponechám prostor každému z vás.

17.10.2017 v 21:01 | Karma článku: 19.27 | Přečteno: 347 | Diskuse

Richard Siemko

Skandální vystoupení předsedy vlády

Několik dnů před klíčovými volbami do parlamentu České republiky, vystoupil s projevem na mimořádné schůzi sněmovny ke kauze lithium, předseda vlády Bohuslav Sobotka za ČSSD.

16.10.2017 v 18:30 | Karma článku: 41.81 | Přečteno: 2924 | Diskuse

Richard Siemko

Zákulisí politických dějů a volby

Co si pamatuji, nebyla předvolební atmosféra tak hustá a zamlžená. I ti, kdo v předcházejících volbách již dlouho dopředu věděli, koho budou volit, si dnes nejsou jisti do poslední chvíle.

15.10.2017 v 13:34 | Karma článku: 23.12 | Přečteno: 596 | Diskuse

Richard Siemko

Nejlepším prezidentem by byl robot

Takovým dojmem na mne působí vyjádření našich vrcholných politiků a komentátorů prezidentova jednání. Vyjádření ukrajinského premiéra na adresu našeho prezidenta by minimálně mělo vyvolat diplomatickou roztržku.

13.10.2017 v 12:15 | Karma článku: 29.09 | Přečteno: 582 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ota Luňák

Tajný náčelník

Průvodce psychedelickou terapií. Aby psyechedelika nesloužila k pouhému „zbystřování důvtipu“, je nutné mít hluboký vnitřní zájem a motivaci k transformaci sama sebe.

18.10.2017 v 13:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 78 |

Zuzana Hubenakova

Blues o tlustých pažích

Nač chodit kolem horké kaše, je potřeba se postavit čelem k jistému opomíjenému tématu. Tímto společensky přehlíženým předmětem diskuzí jsou... tramtadadáááá: tlusté ruce.

18.10.2017 v 13:34 | Karma článku: 10.64 | Přečteno: 169 | Diskuse

Marek Síbrt

Chmel versus bavlna, pivo versus textil, Žatec versus Frýdek-Místek

Obyvatelé Žatce v létě reagovali na text o smíšených pocitech, které ve mně centrum města vyvolalo. Abych byl férový...Očima návštěvníka, který přijel poprvé, jsem se pokusil podívat na město, kde bydlím. Vítejte ve Frýdku-Místku

18.10.2017 v 13:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 80 | Diskuse

Jiří Goldman

Trump a Zeman jako předzvěst něčeho horšího

Jaké poselství nám chtějí sdělit kontroverzní vůdcové svobodného světa? Zdá se mi celkem jednoznačné: Probuďte se, nebo přijde někdo mnohem horší, kdo nebude napadat média a novináře jen slovně, ale začne nekorektně jednat.

18.10.2017 v 13:03 | Karma článku: 4.79 | Přečteno: 180 | Diskuse

Přemysl Čech

Málo zákonů, ale ne žádné právní šmejdy!

Za dob (ne) dávno minulých to bylo jasně dané. Žádné právo na práci, pěkně povinnost pracovat, jinak byl člověk obviněn z příživnictví. A pokud neplatil soudem stanovené alimenty a vyhýbal se soudu, už měl cejch neplatiče.

18.10.2017 v 11:04 | Karma článku: 6.82 | Přečteno: 130 | Diskuse
Počet článků 680 Celková karma 36.59 Průměrná čtenost 1535
Jsem rád na tomto světě a ještě mě nepřestal bavit. Ale uvědomuji si, že tento svět je jen nepředstavitelně malá část celého vesmíru. A jen Bůh ví čeho ještě.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.