Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ohrozila válka v ulicích Hamburku svobodu a demokracii?

11. 07. 2017 12:22:19
V průběhu summitu G20 vypukla pouliční válka a šokovala místní obyvatele. Tak komentoval násilné demonstrace reportér IDNES.cz.

Podobné demonstrace nejsou nic výjimečného, probíhají téměř při každém setkání G20 a v některých případech se změnily v násilí. V minulosti jsme mohli zaznamenat již mnoho podobných demonstraci proti kapitalismu i při jiných příležitostech. Co je pro podobné demonstrace společné, že vždy když došlo k násilnostem, nebo ničení majetku, v mnoha případech policie zasahovala neefektivně a až podezřele pasivně. Jako kdyby měly policejní jednotky instrukce, že nesmí používat přiměřené prostředky, ale pouze omezené a prakticky neúčinné. Jako kdyby nevadilo, že auta hoří a obchody jsou ničeny, hlavně to nějak přežít, městské služby to pak uklidí a pojišťovny zaplatí. Nevadí ani, že jsou stovky zraněných policistů, a stovky zatčených aktivistů.

Jsou tyto demonstrace a jejich vysoce neefektivní potlačování jen jedním z projevů ve svobodné a demokratické společnosti anebo jedním příznakem nemoci demokracie, nebo předzvěstí jejího konce?

Abychom dospěli ke správné odpovědi, musíme si především položit správnou otázku. Proč vlády takzvaných demokratických zemí, které se především ohánějí svobodou svých obyvatel a jejich právy, dopouštějí takové demonstrace, které se zvrhnou v násilí, rabování a poškozování majetku? Není to jen proto, že tím vytvářejí prostor, který má být ventilem pro ty, kdo jsou nespokojení se životem, a dát jím zdání svobody? Jednou za čas dovolí těm největším křiklounům, aby se mohli vyřádit, i když při tom zpravidla utrpí škodu jen střední třída a menší podnikatelé, kterým to nakonec uhradí pojišťovny.

Ty skutečné vrcholné elity jsou pod ochranou a na vše hledí za sklem svých bezpečných limuzín a rezidencí. Ti nejvíc poškození se nesmí bránit. Proč? Protože by se museli zodpovídat za způsobená zranění. Není se co divit, kolik už u nás proběhlo případů, kdy se vyšetřovala především přiměřenost sebeobrany, ale skoro nikdy se neřešilo to, že útočník nebo zloděj vyvolal sebeobranu svým nezákonným jednáním.

Není to poprvé, co tady píšu následující názor. Jestli někdo vědomě porušuje zákon, nemá právo se dožadovat ochrany zákonem. Jinak řečeno, přestupníci porušováním zákona vyjadřuji nesouhlas s tímto zákonem. Takže jednají především v rozporu sami se sebou, se svým vnitřním já.

Domnělá svoboda demonstrantů jím umožňuje činit pouze to, co nepoškodí prestiž země, ekonomiku a blahobyt elit, kteří jsou stejně oddělení od normálních lidí hradbou privilegií. Tito takzvaní aktivisté, kteří organizují podobné demonstrace, by se především měli zamyslet nad tím, že svoboda, kterou mají, náleží jen v právu dopouštět se činů s nižším významem. Jejich protesty proti útlaku uškodí především nevinným lidem, kteří mají stejně daleko k rozhodování o podobných záležitostech.

Jsou to především vládci, kteří nám neustále tvrdí, že je třeba chránit svobodu a demokracii. Před kým? Položili jste si někdy takovou otázku? Kdo jsou domnělí nepřátelé? Jde jen o strašáky, s jejichž pomocí nás nutí, abychom obětovali všechno. A co je mnohem horší, podřizují si naši psychiku, řídí naše myšlenky a city falešným směrem. Podívejme se na vědce, ti vždy pomáhali vládcům vynalézat stroje, nástroje a zbraně pro boj s domnělými nepřáteli svobody a demokracie. Nebo umělce, kteří vymýšlejí zábavu k oblbování lidí lstivými slovy a křivením pravdy.

Životní pravda se získává tisíciletou zkušeností národa. Jak si potom vysvětlit snahy vlád posledních několika desítek let, vnutit nám myšlenku multikulturalismu, která je očividně v rozporu s tisíciletými zkušenostmi? Kde můžeme nalézt kritéria a pravdu o tom, jak společnost řídit ke spokojenosti všech obyvatel? Já osobně neznám jiná kritéria a jinou pravdu, než lze nalézt v Božím slově. Pravda je zároveň spravedlnost a lež se rodí ze strachu. Není třeba trvat na příliš přesných definicích, jak můžeme vidět například na směrnicích EU. My starší jsme to zažili už v minulosti, a proto jsme i citliví na současné snahy úředníků EU regulovat život do nejmenších podrobností. Pravda je pouze jedna, ale všichni ji posuzujeme subjektivně, je to vládce, jež se každému zjevuje rozdílně.

http://zpravy.idnes.cz/hamburk-summit-g20-protesty-radikalove-dh7-/zahranicni.aspx?c=A170708_113757_zahranicni_fka

Autor: Richard Siemko | úterý 11.7.2017 12:22 | karma článku: 40.29 | přečteno: 1023x

Další články blogera

Richard Siemko

Příklady táhnou, bohužel i ty špatné

V minulosti jsme bydleli v oblasti, kde žila poměrně velká část Romů a jiných nepřizpůsobivých občanů. Velká část z nich žila pouze ze sociálních dávek.

14.11.2017 v 17:37 | Karma článku: 34.78 | Přečteno: 1093 | Diskuse

Richard Siemko

Život na dluh

Život na dluh je tak rozšířenou součástí běžného života, že se dnes nikdo ani nad tím nepozastavuje. Pozor, nemyslím tím dluh finanční, ale dluh života.

13.11.2017 v 19:18 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 691 | Diskuse

Richard Siemko

Piráti si ukousli příliš velké sousto

Je docela možné, že ho nebudou schopni strávit a zadusí se. Aspoň takový jsem získal dojem po přečtení dnešního článku na idnes.

11.11.2017 v 12:10 | Karma článku: 42.87 | Přečteno: 3057 | Diskuse

Richard Siemko

Debata prezidentských kandidátů

Včera jsme mohli na idnes v přímém přenosu sledovat první předvolební klání sedmi kandidátů na prezidenta. Nevydržel jsem do konce, neboť to bylo docela nudné a ubohé.

9.11.2017 v 15:41 | Karma článku: 36.99 | Přečteno: 1249 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 10.63 | Přečteno: 250 | Diskuse

Martin Houška

Slavíme 129 let od vzniku výmluvy na lenost

Za pár dní naše planeta oslaví významné výročí a to 129 let od počátků automobilové historie. Nestali jsme se však otroky našich plechových miláčků?

18.11.2017 v 18:55 | Karma článku: 3.45 | Přečteno: 103 | Diskuse

Oto Jurnečka

Já jsem větší demokrat než vy pane, aneb už se perou

Po volbách se jedna část politické scény prohlásila jedinou demokratickou silou. V dojemném souladu s médii rozjeli příběh, kterak strany se kterými nekamarádí, nejsou demokratické.

18.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 29.55 | Přečteno: 432 | Diskuse

Karel Ábelovský

Souboj mozků a názorů

... kandidatura na prezidenta, nic jiného není a ani by být neměla. Zaznívají zde však nestoudné názory, že prezidentští kandidáti mají prázdné programy, že na to nemají; velmi pravděpodobně jde jen o prázdné výkřiky z neznalosti

18.11.2017 v 17:17 | Karma článku: 9.44 | Přečteno: 259 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak a proč investovat - část 1/3

Důvod známe všichni, přinese nám to užitek. Ať finanční či jiný. A způsobů jak investovat je nepřeberné množství. Charita, děti, akcie, vzdělání, umění ... Zde je můj pohled na 2 investice z oblasti financí a jednu nefinanční.

18.11.2017 v 16:01 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 230 | Diskuse
Počet článků 691 Celková karma 36.26 Průměrná čtenost 1546
Jsem rád na tomto světě a ještě mě nepřestal bavit. Ale uvědomuji si, že tento svět je jen nepředstavitelně malá část celého vesmíru. A jen Bůh ví čeho ještě.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.