Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svoboda od náboženství

29. 07. 2017 14:00:19
Definice toho, co je to náboženství, se nějak vytratila do ztracena. Před desítkami let jsme se učili, že náboženství je lidmi vymyšlený způsob, jak se zalíbit bohům, za účelem získaní materiálního, či osobního prospěchu.

Lidé věřili, že bohové jsou nadpřirozené bytosti, které mají nadlidské schopnosti. Bohové byli chápáni jako součást každodenního života, lidé se k nim modlili, dávali jim oběti, prosili o dobré počasí atd. V posledních několika stoletích nastal odklon od náboženských sklonů. Spolu s pokrokem a rozvojem vědecko-technických poznatků, se začal šířit názor, že lidé si náboženství vymýšleli, protože nedokázali chápat děje kolem sebe. Čím více věda vysvětlovala tajemství přírody, tím více se lidé odkláněli od nadpřirozena a božstev. Dnes si bezbožníci říkají ateisté.

Strom poznání dobrého a zlého, se jím stal modlou, které se klanějí, aniž tuší, že vyměnili jednu modlu za druhou. Více pochopíme z následujících slov Bible, Genesis 2,16-17: A Hospodin Bůh člověku přikázal: „Z každého stromu zahrady smíš jíst. Ze stromu poznání dobrého a zlého však nejez. V den, kdy bys z něho pojedl, propadneš smrti.“ V jednom z následujících dní ovšem had-satan, začal diskutovat s Evou a řekl ji: Had ženu ujišťoval: „Nikoli, nepropadnete smrti. Bůh však ví, že v den, kdy z něho pojíte, otevřou se vám oči a budete jako Bůh znát dobré i zlé.“ Jinými slovy řečeno, Bůh vám zakázal jíst ze stromu poznání jen proto, abyste se vy sami nestali bohy jako on. Neboť když budete znát dobré i zlé, nemusíte se mu už klanět a uctívat ho. Vy sami budete vědět stejně jako on, co je dobré a co zlé, a nebudete ho už potřebovat.

Smůlou pro všechny ateisty a bezbožníky ovšem je, že had tehdy Evě zamlčel část pravdy, neboť ji řekl pouze necelou pravdu. Jak jistě víte, říkat někomu pouze půlku pravdy je totéž, jako ho ve skutečnosti obelhat. Jako když například někomu neprozradíme, že když začne užívat heroin kvůli nesnesitelným bolestem, stane se z něho narkoman. Co tedy tehdy had Evě zamlčel? Že se sice zbavila své závislosti na Hospodinu Bohu, a že sice nezemře ihned, ale zemře pouze později a že místo Bohu se vlastně začala klanět jemu, hadu-satanu. Nelze totiž sloužit dvěma pánům. Had-satan tak pro člověka nevědomky, získal své místo v životě lidí. Od té doby je mohl svádět k tomu, aby nevěřili Bohu a mohli si údajně dělat, co chtějí. Lidé se od té doby stali spoluviníky hada-satana.

Od té doby sice uplynulo víc, jak asi 5 700 let, ale člověk je ve stejném srabu. I kdyby dodržel všechny Boží příkazy, nebo rozdal vše, co má, nebo se zbavil všech údů, které ho svádějí k hříchům, nebo dokonce obětoval svůj život za druhé, přesto po smrti zůstane v hrobu a k Bohu se nedostane. Nemá totiž Boží život a nemá schopnost ani moc se k němu dostat. Získává sice schopnost stát se nezávislým na náboženstvích světa, ale nezískal svobodu od Satana. Nepojedl přece ze stromu života. Byl vyhnán z ráje dřív, než mohl z tohoto stromu jíst ovoce. I řekl Hospodin Bůh: „Teď je člověk jako jeden z nás, zná dobré i zlé. Nepřipustím, aby vztáhl ruku po stromu života, jedl a byl živ navěky.“

Mnozí mne tady stále podezírají, že jsem propagátorem nějakého náboženství, protože často hovořím o křesťanech, křesťanství a o víře v Boha. Ale jen málo jedinců ví, že Boží život lze získat pouze znovuzrozením vírou v Ježíše Krista. Kdysi přišel v noci za Ježíšem židovský učenec Nikodém, Jan 3,4-5: Nikodém mu řekl: „Jak se může člověk narodit, když je už starý? Nemůže přece vstoupit do těla své matky a podruhé se narodit.“ Ježíš odpověděl: „Amen, amen, pravím tobě, nenarodí-li se kdo z vody a z Ducha, nemůže vejít do království Božího. I velké množství křesťanů se domnívá, že Ježíš hovořil na tomto místě o vodě křtu a moci ducha církve. Ale nic není vzdálenějšího pravdě.

Jan 6,63.68: Co dává život, je Duch, tělo samo nic neznamená. Slova, která jsem k vám mluvil, jsou Duch a jsou život... Šimon Petr mu odpověděl: „Pane, ke komu bychom šli? Ty máš slova věčného života. Na těchto místech není použito v originále běžné řecké „logos-slovo, litera“, ale „rhema-přímá řeč“. Jinak řečeno, ke komu nepromluví přímou řečí Ježíš, ten sice může číst literu Písma, „logos“, ale tato litera Božího slova nemá moc obživit jeho ducha. Může pouze připravit půdu k vysévání semene života. Litera může pouze přivést člověka k pokání, změně smýšlení, ale nedává život.

V tomto výše uvedeném smyslu je jedinou svobodou od náboženství víra v Ježíše Krista. Ve svých pěti předcházejících článcích jsem se věnoval právě formálním neboli papírovým křesťanům, kterých je nejvíce v bludy postižené a nemocné římsko-katolické církvi. Tam učí, že křesťanem se člověk stane křtem vodou, příslušností k této církvi a přijetím jejího učení.

Autor: Richard Siemko | sobota 29.7.2017 14:00 | karma článku: 39.62 | přečteno: 939x

Další články blogera

Richard Siemko

Příklady táhnou, bohužel i ty špatné

V minulosti jsme bydleli v oblasti, kde žila poměrně velká část Romů a jiných nepřizpůsobivých občanů. Velká část z nich žila pouze ze sociálních dávek.

14.11.2017 v 17:37 | Karma článku: 34.78 | Přečteno: 1093 | Diskuse

Richard Siemko

Život na dluh

Život na dluh je tak rozšířenou součástí běžného života, že se dnes nikdo ani nad tím nepozastavuje. Pozor, nemyslím tím dluh finanční, ale dluh života.

13.11.2017 v 19:18 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 691 | Diskuse

Richard Siemko

Piráti si ukousli příliš velké sousto

Je docela možné, že ho nebudou schopni strávit a zadusí se. Aspoň takový jsem získal dojem po přečtení dnešního článku na idnes.

11.11.2017 v 12:10 | Karma článku: 42.87 | Přečteno: 3057 | Diskuse

Richard Siemko

Debata prezidentských kandidátů

Včera jsme mohli na idnes v přímém přenosu sledovat první předvolební klání sedmi kandidátů na prezidenta. Nevydržel jsem do konce, neboť to bylo docela nudné a ubohé.

9.11.2017 v 15:41 | Karma článku: 36.99 | Přečteno: 1249 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 10.63 | Přečteno: 221 | Diskuse

Martin Houška

Slavíme 129 let od vzniku výmluvy na lenost

Za pár dní naše planeta oslaví významné výročí a to 129 let od počátků automobilové historie. Nestali jsme se však otroky našich plechových miláčků?

18.11.2017 v 18:55 | Karma článku: 3.45 | Přečteno: 103 | Diskuse

Oto Jurnečka

Já jsem větší demokrat než vy pane, aneb už se perou

Po volbách se jedna část politické scény prohlásila jedinou demokratickou silou. V dojemném souladu s médii rozjeli příběh, kterak strany se kterými nekamarádí, nejsou demokratické.

18.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 29.55 | Přečteno: 413 | Diskuse

Karel Ábelovský

Souboj mozků a názorů

... kandidatura na prezidenta, nic jiného není a ani by být neměla. Zaznívají zde však nestoudné názory, že prezidentští kandidáti mají prázdné programy, že na to nemají; velmi pravděpodobně jde jen o prázdné výkřiky z neznalosti

18.11.2017 v 17:17 | Karma článku: 9.44 | Přečteno: 255 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak a proč investovat - část 1/3

Důvod známe všichni, přinese nám to užitek. Ať finanční či jiný. A způsobů jak investovat je nepřeberné množství. Charita, děti, akcie, vzdělání, umění ... Zde je můj pohled na 2 investice z oblasti financí a jednu nefinanční.

18.11.2017 v 16:01 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 230 | Diskuse
Počet článků 691 Celková karma 36.26 Průměrná čtenost 1546
Jsem rád na tomto světě a ještě mě nepřestal bavit. Ale uvědomuji si, že tento svět je jen nepředstavitelně malá část celého vesmíru. A jen Bůh ví čeho ještě.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.