Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Buď se zmýlil papež, nebo ř-k učitelský úřad

23. 08. 2017 17:14:22
Papežské poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků, které bylo zveřejněno na stránkách RadioVaticana.cz, již někteří blogeři komentovali. Pod článkem uvádím odkaz.

Včera jsem se tím nezabýval, ale dnes jsem si poselství přečetl. Je uvedeno citací z knihy Levitikus (19,34): „S cizincem, který bude s vámi přebývat, musíte jednat jako s jedním z vás. Budeš ho milovat jako sebe samého, neboť i vy jste byli cizinci v egyptské zemi: Já jsem Hospodin, váš Bůh.“

Tak především, tato citace se liší od originálu: Ten, kdo bude s vámi přebývat jako host, bude vám jako domorodec mezi vámi. Budeš ho milovat jako sebe samého, protože i vy jste byli hosty v zemi egyptské. Já jsem Hospodin, váš Bůh.

Nevím, proč papež, nebo ten, kdo mu toto poselství připravoval, použil pro poselství překroucený text Písma, to bych musel spekulovat. Ale způsob argumentace použitý v poselství naznačuje, že tento pozměněný text byl použitý záměrně, aby bylo možné jakoby doložit poselství slovy Písma svatého. Dost spekulací. Podívejme se nejen na originální text z knihy Leviticus 19,34, ale především na souvislosti textu vytrženého ze souvislé řeči Hospodina k lidu Izraele poté, co vešli s Hospodinem do smluvního vztahu.

Uvádět veškeré řeči Hospodina k Izraeli by vydalo na knihu. Verš použitý papežem v poselství sám o sobě může vytvářet dojem, že pro křesťany je závazný, ale čtenáři Písma vědí, že tento verš byl závazný pouze pro tehdejší Izraelský lid, který byl ve smluvním vztahu s Hospodinem. Křesťané nejsou ve smluvním vztahu s Hospodinem, stáli se účastníky Nové smlouvy tím, že uvěřili v Ježíše Krista a byli znovuzrození. Proto se Písmo svaté, známější pod názvem Bible, dělí na Starý zákon a Nový zákon. I když přesnější překlad by byl Stará smlouva a Nová smlouva.

Jestli tedy někdo přijímá příkazy závazné pro Izrael, jako závazné i pro křesťany, buď nerozumí Písmu, nebo záměrně svádí věřící z pravé cesty víry. A jestli taková slova vydává jako za křesťanské učení i před nevěřícími, vytváří o křesťanech falešný dojem. Ale už dost mých slov, spíše se podívejme, co říká samotné Boží slovo. Zadal jsem na stránce biblenet.cz do vyhledávače slovo „host“. Načež se ukázalo velmi mnoho veršů, kde je slovo host uvedeno. Několik jich budu citovat a myslím si, že sami pochopíte, proč papež použil uvedený verš z Leviticus chybně.

Exodus 12, 19 Po sedm dní se nenajde ve vašich domech kvas. Každý, kdo by jedl něco kvašeného, bude vyobcován z pospolitosti Izraele, i host a domorodec.

Exodus 12, 48 Jestliže by u tebe pobýval host a chtěl by připravit Hospodinu hod beránka, nechť je u něho obřezán každý mužského pohlaví a potom bude smět přistoupit a tak učinit a bude jako domorodec v zemi. Ale žádný neobřezanec jej jíst nebude. Stejný řád bude platit pro domorodce i pro hosta, který bude pobývat mezi vámi.“

Leviticus 17, 10 Kdokoli z domu izraelského i z těch, kdo mezi vámi přebývají jako hosté, bude jíst jakoukoli krev, proti tomu se obrátím; každého, kdo by jedl krev, vyobcuji ze společenství jeho lidu.

Leviticus 17, 13 Kdokoli z Izraelců i z těch, kdo mezi vámi přebývají jako hosté, uloví zvíře nebo ptáka, které se smí jíst, nechá vytéci jeho krev a přikryje ji prachem,

Leviticus 17, 15 Každý, kdo by jedl zdechlinu nebo rozsápané zvíře, ať domorodec či host, vypere si šaty, omyje se vodou a bude nečistý až do večera. Potom bude opět čistý.

Leviticus 18, 26 Vy tedy dbejte na má nařízení a na mé řády, ať se nedopustíte žádné z těchto ohavností, ani domorodec, ani ten, kdo přebývá mezi vámi jako host.

Leviticus 20, 2 „Řekni Izraelcům: Kdokoli z Izraelců i z těch, kdo budou v Izraeli přebývat jako hosté, by daroval Molekovi někoho ze svých potomků, musí zemřít; lid země ho ukamenuje.

Leviticus 24, 16 Kdo bude lát jménu Hospodinovu, musí zemřít. Celá pospolitost ho ukamenuje. Jak host, tak domorodec zemře, jestliže bude lát Jménu.

Leviticus 24, 22 Budete mít jediné právo jak pro hosta, tak pro domorodce. Já jsem Hospodin, váš Bůh.“

Numeri 15, 15 Ve shromáždění bude platit totéž nařízení pro vás i pro toho, kdo bude pobývat mezi vámi jako host. To je před Hospodinem provždy platné nařízení pro všechna vaše pokolení, jak pro vás, tak pro hosta. Týmž řádem a touž směrnicí se budete řídit vy i host, který pobývá mezi vámi.“

Numeri 15, 29 Budete mít tentýž řád pro domorodce mezi Izraelci i pro hosta, který pobývá mezi vámi, když se někdo něčeho dopustí neúmyslně. Ale ten, kdo něco spáchá úmyslně, ať domorodec nebo host, hanobí Hospodina. Takový bude vyobcován ze společenství svého lidu.

Mohl bych i nadále uvádět mnoho biblických veršů, které dokládají má slova. Host, který se neřídil příkazy závaznými pro Izrael, měl být buď vyobcován z národa a země, nebo v některých případech i ukamenován, což byl tehdy obvyklý trest. V každém případě platily pro hosta stejné příkazy jako pro lid Izraele.

Na základě výše uvedeného by měli křesťané učit ostatní tak, že buď se hosté (migranti a uprchlíci) přizpůsobí zvykům země, v které chtějí žít nebo budou vyobcováni. Taktéž by pro ně mělo platit to, co platí pro každého občana země, kde žije. Jestli někdo spáchá trestný čin, měl by být potrestán podle zákonu země, kde chce žít.

Mám docela vážné pochybnosti o dobrých úmyslech papeže a případně toho, kdo mu to poselství připravil. Buď se spletli, nebo mají jako věřící minimální znalosti Bible. Bible takové nazývá nemluvňata. Židům 5, 12: Za takovou dobu už byste měli být sami učiteli, a zatím opět potřebujete, aby vás někdo učil abecedě Boží řeči; potřebujete mléko, ne hutný pokrm. Každý, kdo potřebuje mléko, protože nepřivykl slovu spravedlnosti, je jako nemluvně. Hutný pokrm je pro vyspělé, pro ty, kdo mají cvičením své smysly vypěstovány tak, že rozeznají dobré od špatného.

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=26247

Související články:

http://siemko.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=614275

Autor: Richard Siemko | středa 23.8.2017 17:14 | karma článku: 41.87 | přečteno: 1723x

Další články blogera

Richard Siemko

Příklady táhnou, bohužel i ty špatné

V minulosti jsme bydleli v oblasti, kde žila poměrně velká část Romů a jiných nepřizpůsobivých občanů. Velká část z nich žila pouze ze sociálních dávek.

14.11.2017 v 17:37 | Karma článku: 34.78 | Přečteno: 1093 | Diskuse

Richard Siemko

Život na dluh

Život na dluh je tak rozšířenou součástí běžného života, že se dnes nikdo ani nad tím nepozastavuje. Pozor, nemyslím tím dluh finanční, ale dluh života.

13.11.2017 v 19:18 | Karma článku: 19.37 | Přečteno: 691 | Diskuse

Richard Siemko

Piráti si ukousli příliš velké sousto

Je docela možné, že ho nebudou schopni strávit a zadusí se. Aspoň takový jsem získal dojem po přečtení dnešního článku na idnes.

11.11.2017 v 12:10 | Karma článku: 42.87 | Přečteno: 3057 | Diskuse

Richard Siemko

Debata prezidentských kandidátů

Včera jsme mohli na idnes v přímém přenosu sledovat první předvolební klání sedmi kandidátů na prezidenta. Nevydržel jsem do konce, neboť to bylo docela nudné a ubohé.

9.11.2017 v 15:41 | Karma článku: 36.99 | Přečteno: 1249 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 221 | Diskuse

Martin Houška

Slavíme 129 let od vzniku výmluvy na lenost

Za pár dní naše planeta oslaví významné výročí a to 129 let od počátků automobilové historie. Nestali jsme se však otroky našich plechových miláčků?

18.11.2017 v 18:55 | Karma článku: 3.45 | Přečteno: 103 | Diskuse

Oto Jurnečka

Já jsem větší demokrat než vy pane, aneb už se perou

Po volbách se jedna část politické scény prohlásila jedinou demokratickou silou. V dojemném souladu s médii rozjeli příběh, kterak strany se kterými nekamarádí, nejsou demokratické.

18.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 28.97 | Přečteno: 413 | Diskuse

Karel Ábelovský

Souboj mozků a názorů

... kandidatura na prezidenta, nic jiného není a ani by být neměla. Zaznívají zde však nestoudné názory, že prezidentští kandidáti mají prázdné programy, že na to nemají; velmi pravděpodobně jde jen o prázdné výkřiky z neznalosti

18.11.2017 v 17:17 | Karma článku: 9.44 | Přečteno: 255 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak a proč investovat - část 1/3

Důvod známe všichni, přinese nám to užitek. Ať finanční či jiný. A způsobů jak investovat je nepřeberné množství. Charita, děti, akcie, vzdělání, umění ... Zde je můj pohled na 2 investice z oblasti financí a jednu nefinanční.

18.11.2017 v 16:01 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 230 | Diskuse
Počet článků 691 Celková karma 36.26 Průměrná čtenost 1546
Jsem rád na tomto světě a ještě mě nepřestal bavit. Ale uvědomuji si, že tento svět je jen nepředstavitelně malá část celého vesmíru. A jen Bůh ví čeho ještě.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.