Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předvolební zamyšlení: Prodemokratická a prozápadní orientace

12. 10. 2017 19:22:19
Dnes jsem někde četl slova z nadpisu a inspirovala mě k malému zamyšlení. Může se někdo takto vyjadřovat a myslet si, že je lepším člověkem?

Jak vidíte, může. Je normální uvažovat takovým způsobem a poměřovat vše ze západního směru? Pominu to, že tato slova použil příznivec prodemokratické a prozápadní strany. K zamyšlení mne ovšem vede spíše to, jakým právem si takoví příznivci prozápadní orientace osobují právo vyvyšovat se nad druhými lidmi. Copak snad mají patent na rozum? Docela o tom pochybuji, neboť jejich postoj už sám o sobě je v příkrém rozporu s obecnou moudrostí. Například „lepší je moudrost než síla“, nebo „moudrost je lepší než válečné zbraně“.

V posledních létech můžeme sledovat plíživou snahu nás strašit východním zlem, kterým je prý Putin. Od koho to nejčastěji slyšíme? Od prozápadně orientovaných lidí. Podívejme se na toto téma jiným způsobem.

Proč bychom se měli orientovat pouze na západ? Zeptáme-li se ekonoma, sdělí vám, že bychom neměli orientovat obchod pouze na jednu zem. A přesto je naším největším obchodním partnerem Německo. Zeptáme-li se politika, bude vám říkat, že bychom měli upevňovat demokracii a svobodu. Tady už je ovšem na pováženou, zda myslí svobodu a demokracii, jakou nám vnucuje bruselská administrativa, anebo svobodu a demokracii amerického typu. Neboť i ta utrpěla po zvolení prezidenta Trumpa povážlivou trhlinu.

Žijí mezi námi lidé, kteří jsou spíše orientováni na východ. Neboť si ještě dobře pamatují, kolik ruských vojáků položilo svůj život za naše osvobození. Chcete jim to snad vyčítat? To můžou činit pouze bezcharakterní jedinci, kteří si ničeho neváží.

Pravděpodobně u nás žijí lidé, orientování na jih nebo na sever. A také mají pro to své důvody. Co člověk, to jiné zkušenosti, jiné zaměstnání, jiné cíle a jiné myšlení. Svazovat všechny pod jedno jho, to dělá sedlák se svými voly. Myslím si, že ti, kteří vyzdvihují pouze jednostrannou orientaci, sebe pasují na sedláky, kteří mají právo druhé zapřahovat a orientovat, kam mají jít. Můžete se sice teď na mne zlobit, ale abyste se stáli těmi, kdo zapřahují a řídí ostatní, na to jste se pasovali sami.

Jak to vím? Protože používáte sílu a válečné zbraně. Tím jen dokazujete, že nejste moudří. Sedlákem se musí člověk narodit. To se nelze naučit.

Posledních 28 let se do role „Politiků“ snažilo vžít plno amatérských herců. Také to podle toho dopadlo. Fraška a trapnost za trapností. Komedie, které se nikdo nesměje a spíše všichni pláčou. Světu jsme pro smích a naše vzadnicolezectví je obecně známé. Neumíme se orientovat sami na sebe, neumíme ostatním ukazovat, kdo jsou to Češi a především jako bychom stále hledali sami sebe. Co jsme světu dali takového, aby to svět přijal a dokázal ocenit jako přínos pro svět?

Co je totiž naším typickým projevem? Jakmile někdo vyčnívá, pomluvíme ho tak, že si ani neuvědomujeme, že jsme vlastně ponížili sami sebe. Kdo u nás vyniká, tomu to závidíme a činíme vše proto, abychom ho ponížili. To si skutečně neuvědomujeme, že závist je zlo, které nás deklasuje tak, že nám nezbývá nic jiného, než se pohybovat v úrovni prdele?

PS. Pokud jste to nepochopili, je toto předvolební zamyšlení založené na jiných hodnotách, než jsou předvolební sliby a stranické programy. Ty nic nestojí a ihned po volbách se zapomínají.

Související článek: Neúspěšní a závistiví

Autor: Richard Siemko | čtvrtek 12.10.2017 19:22 | karma článku: 38.67 | přečteno: 1054x


Další články blogera

Richard Siemko

Polemika s polemikou p. Trčálka

"Polemizovat, či nepolemizovat? Já jsem si řekl, že polemizovat. Že jsem špatně udělal? Člověk si někdy musí nabít hubu, aby pochopil." Sami vidíte jaké je venku počasí, to rozhodlo, že odpovím.

16.3.2018 v 18:05 | Karma článku: 27.16 | Přečteno: 648 | Diskuse

Richard Siemko

Protestovat, či neprotestovat

Myslím si, že na tuto otázku by si měl každý student nejdříve odpovědět sám před sebou a to dříve, než se rozhodne bezmyšlenkovitě následovat politická hesla těch, co prohráli v demokratických volbách.

15.3.2018 v 18:24 | Karma článku: 44.53 | Přečteno: 3177 | Diskuse

Richard Siemko

Svoboda slova je ohrožená

Dnes jsme mohli být svědky útoku na svobodu slova v přímém přenosu při inauguraci prezidenta republiky.

8.3.2018 v 18:09 | Karma článku: 40.41 | Přečteno: 1520 | Diskuse

Richard Siemko

Komedie skončila, můžete to odpojit

Tak na mne dnes působila celá ta takzvaná demokratická šaráda v parlamentu, kolem odvolání Ondráčka z čela komise pro kontrolu GIPS.

6.3.2018 v 19:43 | Karma článku: 34.60 | Přečteno: 1146 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Stratil

Dostavět či nedostavět?

Stále tatáž otázka ohledně proluky na Staroměstském náměstí v Praze. Pokud nedostavět, tak je to vůči historii, urbanismu a architektonické kultuře SN špatně a jen nouzovým trpěním současného stavu.

17.3.2018 v 10:15 | Karma článku: 5.90 | Přečteno: 251 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Existuje vůbec správná odpověď na otázku: „Jak se máte?“

Diplomat použije nic neříkající: „Děkuji za optání.“ A samozvaný vtipálek odvětí něco v tom smyslu, že kdyby se mu vedlo jen o trochu líp, už by se to nedalo vydržet.

17.3.2018 v 9:37 | Karma článku: 12.91 | Přečteno: 283 | Diskuse

Jiří Turner

Mynář a Nejedlý hledají v Číně kolegu, Ovčáček nejel, asi musí dál hledat Peroutkův článek

Pat a Patachon letí přesívat z peněz daňových poplatníků miliardu Číňanů, jestli jim v tom sítu neuvázne ztracený poradce. Hradní tandem doplňuje jako maskot Tvrdík, který hledá šéfa. Vypadá to jako nějaký aprílový žert.

17.3.2018 v 8:23 | Karma článku: 30.80 | Přečteno: 577 | Diskuse

Bohumír Šimek

Jaký je tvůj Bůh?

Pokud je tvůj Bůh imanentní, nedílnou součástí Přírody, zdroj, ale i součást, přírodních zákonů, pak jsi v oblasti východoasijského vnímání Boží entity.

16.3.2018 v 23:47 | Karma článku: 10.94 | Přečteno: 225 | Diskuse

Pavel Kamas

Já snad začnu mít rád Miloše

Baví mě politika a také auta. A mám pocit, že se tyto dva světy začínají sobě podobat. Všichni rozumí všemu a jsou schopni nabídnout řešení všem. Politici podnikatelům i nezaměstnaným a automobilky ženám na mateřské nebo mladíkům.

16.3.2018 v 21:03 | Karma článku: 37.78 | Přečteno: 2533 | Diskuse
Počet článků 728 Celková karma 36.43 Průměrná čtenost 1537

Když dáte přednost nezávislosti před vztahem, vzájemně se ohrožujete. Druzí se stávají předmětem manipulace nebo řízení pro vaše vlastní uspokojení. Autorita, tak jak si ji obvykle představujete, je pouhou výmluvou, kterou používají silní, aby přinutili ostatní podvolit se tomu, co chtějí oni.

Ve světě je hodnota jednotlivce neustále srovnávána s přežitím systému, ať už politického, ekonomického, společenského, nebo náboženského - vlastně jakéhokoliv systému. Nejdřív jeden člověk, pak je jich pár, a nakonec jsou stovky lidí snadno obětovány pro dobro a další existenci nějakého systému. V různých formách je tohle v pozadí každého boje o moc, každého předsudku, každé války a každého zneužití vztahu. Ta ,touha po moci a nezávislosti' se stala tak všudypřítomnou, že se už považuje za něco normálního.

Poznáte pravdu a pravda vás učiní svobodnými. Když vás Syn osvobodí, budete skutečně svobodni.

Vítr vane, kam chce, jeho zvuk slyšíš, ale nevíš, odkud přichází a kam směřuje. On přijde a ukáže světu, v čem je hřích, spravedlnost a soud: Hřích v tom, že ve mne nevěří; spravedlnost v tom, že odcházím k Otci a již mne nespatříte; soud v tom, že vládce tohoto světa je již odsouzen.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.